Druk 3D w technologii SLS zapewnia bardzo wysoką jakość modeli oraz eliminuje konieczność stosowania podpór. Przez długi czas ta metoda wytwarzania przyrostowego była dedykowana tylko dla wielkogabarytowych urządzeń przemysłowych. Znany z wysokiej jakości drukarek 3D operujących w technologii SLA Formlabs wprowadził na rynek pierwsze urządzenie SLS do swojej oferty. Nowe rozwiązanie zmieni rynek drukarek 3D SLS, gdyż będzie posiadać bardzo dobry stosunek jakości do ceny. 

Formlabs twierdzi, że Fuse 1 jest pierwszą przemysłową maszyną SLS w wersji desktopową na świecie. Urządzenie pozwala na wytwarzanie funkcjonalnych prototypów wysokiej jakości, za ułamek kosztów utrzymania dotychczas dostępnych maszyn SLS na rynku. Jest dedykowane dla szerokiego grona inżynierów, projektantów i producentów, wszystkich firm, od start-upów po dużych producentów, którzy oczekują wysokiej jakości wydruków 3D, zachowując relatywnie niskie koszty wytwarzania. 

Maszyna operuje w technologii Surface Armor, wykorzystującej światło lasera o mocy 10W do spiekania proszku. Podczas druku 3D tworzy się częściowo spieczona powłoka, która chroni powierzchnię wydruku przed uszkodzeniem w trakcie wytwarzania. Autorska technologia pozwala na uzyskanie lepszej jakości powierzchni, niezawodność procesu oraz optymalne właściwości modeli. 

Na premierę Fuse 1 musieliśmy trochę poczekać, ale jak przekonuje producent, było warto. Siedem lat badań, testów i udoskonalania pozwoliło stworzyć drukarkę 3D SLS klasy przemysłowej zamkniętą w rozmiarze desktop. Maszyna posiada dużą, modułową komorę roboczą o wymiarach 165 x 165 x 300 mm. Możliwość drukowania 3D na wielu poziomach pozwala na produkcję dużej liczby elementów jednocześnie.

Wymiana proszku w Fuse 1 jest wygodna, bezpieczna i czysta, nawet w warunkach biurowych. Producent wprowadził system do usuwania i odzyskiwania proszku Fuse Sift, który pozwala odzyskać do 50% proszku. Fuse 1 może pracować nawet z 70% proszku pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu oszczędza koszty i jest bardziej przyjazna środowisku. 

Specyfikacja techniczna:
  • wielkość komory roboczej: 165 x 165 x 300 mm
  • częstotliwość wymiany materiału: 30% – 50 %
  • grubość warstwy: 110 mikronów
  • łączność: Ethernet, Wi-Fi
  • wymiary drukarki 3D: 645 x 685 x 1070 mm
  • waga: 114 kg
  • laser: 1065 nm, 10W
  • wielkość plamki lasera: 200 mikronów

Wraz z premierą nowego urządzenia Formlabs wprowadził własną linię proszku – Nylon 12. Jest to materiał dedykowany do wytwarzania elementów działających pod obciążeniem mechanicznym w podwyższonych temperaturach. Wytrzymałość na rozciąganie modeli wydrukowanych z Nylonu 12 sięga 50 MPa.

Źródło: www.formlabs.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D