GAIA Multitool – jedna z najbardziej oryginalnych drukarek 3D na świecie, pozwalająca z jednej strony na druk 3D z ceramiki i termoplastów (ABS i PLA), a z drugiej na instalację szeregu wielofunkcyjnych głowic, pozwalających na frezowanie, grawerowanie, cięcie czy rysowanie, zadebiutowała wczoraj na Kickstarterze! Urządzenia są oferowane we wszystkich trzech wersjach: standardowej, MAXX i MINI, które są dodatkowo zróżnicowane pod względem różnych opcji wyposażenia.

Chociaż druk 3D z ceramiki nie jest dziś już niczym wyjątkowym – warto tu wspomnieć chociażby o drukarkach 3D włoskiej firmy WASP Project, o tyle połączenie go z opcją wymiany końcówki drukującej na szereg innych narzędzi, wznosi GAIĘ Multitool na zupełnie inny poziom. Tak naprawdę urządzenie autorstwa Janusza Wójcika i Pawła Rokity to kilka różnych urządzeń w jednym: drukarka 3D, frezarka CNC, grawer laserowy, czy ploter tnący.

O poszczególnych właściwościach GAI Multitool pisaliśmy już na łamach CD3D wielokrotnie, natomiast to na co chciałbym dziś zwrócić uwagę, to jakość komponentów w jakie została ona wyposażona. Tak naprawdę, pod względem konstrukcyjnym GAI bliżej do frezarki CNC niż typowej, niskobudżetowej drukarki 3D. Urządzenie jest wyposażone w 32-bitową elektronikę Sunbeam 2.0 opartą o Smoothieware, prowadnice liniowe HIWIN, ramiona IGUS, drivery typowe dla maszyn CNC, dołączane jest również oprogramowanie ArtCam Express. Stół roboczy jest ceramiczny i podgrzewany (w wybranych opcjach), umożliwiając druk 3D z ABS, posiada także autokalibrację. Ponadto wersja standardowa i MAXX posiada boczne osłony z poliwęglanu co poprawia jakość pracy drukarki 3D oraz zapewnia niezbędną osłonę w przypadku frezowania czy grawerowania.

Jeśli chodzi o ceny urządzeń, to zostały one przygotowane specjalnie pod kampanię. Na uwagę zasługuje w szczególności GAIA Multitool MINI, która w wersji EARLY BIRD SPECIAL kosztuje zaledwie 1500 $ (ok. 5500 PLN). Posiada ona funkcję drukowania z gliny, porcelany i innych mas tworzonych samodzielnie przez użytkownika, jak również druku 3D z PLA (nie posiada podgrzewanego stołu roboczego).

GAIA Multitool

Pozostałe warianty przedstawiają się następująco:

  • GAIA Multitool MINI (early bird special) – 1500 $ (tylko 5 sztuk)
  • GAIA Multitool MINI – 1990 $
  • GAIA Multitool MINI z podgrzewanym stołem, mocowaniem na frezarkę CNC, drewniany stół z imadłem pod frezowanie i oprogramowanie ArtCam Software – 2490 $
  • GAIA Multitool MINI w pełnej opcji – 2990 $
  • GAIA Multitool Standard – 3990 $
  • GAIA Multitool Standard w pełnej opcji, ale bez dodatkowego, 10-litrowego pojemnika na ceramikę – 4690 $
  • GAIA Multitool Standard w pełnej opcji – 5190 $
  • GAIA Multitool MAXX – 8890 $.

GAIA Multitool 01

Projekt Janusza Wójcika i Pawła Rokity to już piąte podejście polskich firm z branży druku 3D do Kickstartera. Do tej pory dwukrotnie (bez powodzenia) swoich sił próbował tam nieistniejący już RapCraft, a po nim (tym razem z powodzeniem) Zortrax i Omni3D. Jak będzie w przypadku GAI Multitool – o tym przekonamy się za miesiąc. Firma zamierza zebrać min. 50.000 $, co w obliczu niedawnego sukcesu drukarki 3D BoXYZ, która zdobyła aż 1,193,255 $, nie jest celem niemożliwym do osiągnięcia.

GAIA Multitool 02

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

Źródło: www.kickstarter.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Prosimy Koleżanki i Kolegów o wsparcie i robienie ruchu na kampanii 🙂

  2. Bardzo ciekawa drukarka, gdyby poprawić film mogła by odnieść duży sukces na Kicksarterze.

Comments are closed.

You may also like