Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

GAJA 3D Multitool – inne spojrzenie na drukarki 3D

Gaja 3D Multitool to inny wymiar druku 3D – a w zasadzie zupełnie inne spojrzenie na drukarki 3D. Zawsze byłem przeciwnikiem maszyn uniwersalnych. Uniwersalna to znaczy do wszystkiego i niczego. Tymczasem, bardzo mocno zdziwiłem się, kiedy wspólnie z Pawłem Rokitą zaczęliśmy odkrywać zalety układu mechanicznego delty, zastosowanego w drukarce Gaja. W trakcie testów i prób z wielką łatwością zmienialiśmy głowice do druku gliną na bardzo różne typy. Wymienialiśmy głowicę z gliny na masy z tworzyw sztucznych. W pewnym momencie postanowiliśmy zamontować frezarkę. Mając na koncie wiele zbudowanych maszyn CNC wiedziałem, że ta opcja zadziała. Ale ona nie tylko zadziałała – ale pokazała wysokie możliwości obróbki. Opracowaliśmy inne głowice i okazało się że Gaja 3D znakomicie nadaje się na platformę mogącą w przeciągu kilku sekund przeobrażać się w urządzenia do różnych zastosowań. Moje przekonania co do maszyny uniwersalnej legły w gruzach. Co jest takiego w tym układzie mechanicznym delta co pozwala na tak swobodną modyfikację drukarki Gaja Multitool?

Pierwsza sprawa to to, że drukowany lub obrabiany przedmiot jest nieruchomy. Ma to fundamentalne znaczenie dla jakości obróbki i to zarówno w przypadku druku, frezowania czy pracy lasera. Druga sprawa to fakt, iż Gaja Multitool posiada bardzo sztywną aluminiową konstrukcje. Podstawa i stół, to blacha aluminiowa o grubości 10 mm i trzy potężne aluminiowe kolumny, do których zostały zamontowane profesjonalne stalowe prostokątne prowadnice z wózkami. Wszystkie elementy ruchome są wykonane również z wysokiej jakości aluminium. Napęd drukarki odbywa się paskami HTD poprzez przekładnie planetarne i silniki krokowe. Pozwala to na łatwe sprzątanie urządzenia z odpadów po frezowaniu czy druku 3D gliną. Elektonika 32-bitowa, znakomicie sobie radzi z mocą obliczeniową potrzebną do układu delty. Porządne chłodzenie komory sterowania, podgrzewany stół, zewnętrzny zasilacz, czytelny i ergonomiczny panel sterowania dopełniają profesjonalizm tego urządzenia. Prześledźmy zatem funkcjonalności Gaji Multitool…

W gruncie rzeczy nie wiem od czego zacząć, ponieważ każda funkcjonalność tej platformy to nie przysłowiowy „kwiatek do kożucha” tylko w pełni profesjonalne urządzenie. Zacznijmy od druku 3D gliną, gdyż była to pierwsza funkcjonalność tej drukarki 3D. Mamy do dyspozycji dwa extrudery: pierwszy to zbiornik o pojemności 1 litra montowany bezpośrednio na wózku drukarki 3D. Drukarka ma na wyposażeniu dwa takie extrudery. Jest to bardzo wygodny extruder do druku stosunkowo małych elementów. Łatwo go można załadować gliną, wymienić i wyczyścić. Chcąc wykorzystać całą objętość druku Gaji 3D – średnica 30 cm i wysokość 36 – 40 cm, musimy podłączyć większy zbiornik w układzie Bowdena o pojemności 10 litrów. Zbiornik ten stoi obok drukarki, a glina jest podawana na wózek elastycznym wężem. To jest rozwiązanie dla osób chcących wykonywać duże wydruki. W obu przypadkach możemy stosować dysze o średnicy od 1 do 6 mm.

Bardzo zbliżony zasadą działania do naszego pierwszego extrudera gliny jest extruder przeznaczony do mas w kartuszach plastikowych. To rozwiązanie pozwala drukować nam elementy z różnych mas i klejów dostępnych na rynku. Pozwala również komponować własne masy na bazie żywic, klejów i innych. Wystarczy do plastikowej karuszy załadować naszą własną masę, kartuszę zamknąć korkiem i zainstalować na drukarce. Tu mamy pełne pole do popisu – można wykorzystać mieszanki z masy marmurowej, masy z opiłkami brązu, aluminium, mosiądzu, szkła, papieru czy betonu. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Jeżeli dzisiaj musimy wydrukować coś z ABS czy PLA to Gaja czeka nawet z extrudem z gliną. Wystarczy odkręcić pokrętłem jedną śrubę i uwolnić extruder z wózka a z sufitu drukarki wypiąć jedną ręką przewód powietrza.

Aby założyć głowicę do FDM należy wstawić ją do wózka, unieruchomić tę sama śrubą i również pod sufit drukarki ale już w inne gniazdo wpiąć wtyczkę extrudera FDM. Następnie włożyć rolę z filamentem i można rozpocząć wydruk. Cały proces zajmuje kilkanaście sekund. Tak wymieniamy wszystkie głowice jakie są dostępne dla Gaji Multitool.

Kolejne głowice to:

Mamy jeszcze kilka innych pomysłów na kolejne głowice ale będą one rozwijane w późniejszym czasie.

Drukarka Gaja Multitool to nowoczesna wielozadaniowa platforma do zastosowań edukacyjnych i profesjonalnych. Została zaprojektowana do pracy ciągłej. Dzięki wymiennym głowicom stała się narzędziem uniwersalnym o bardzo wysokich walorach wykorzystania głowic przy bardzo szybkiej możliwości zmiany funkcjonalności. Mamy 10 głowic do jednego urządzenia. To pierwsze na rynku polskim i prawdopodobnie pierwsze na świecie urządzenie tak mocno uniwersalne o tak wysokiej jakości wykonania.

Specyfikacja handlowa:

Parametry techniczne:

Informacje dodatkowe

Więcej informacji: www.gajamultitool.pl (strona wystartuje 10.03.2015 r.)

Exit mobile version