Gdy na początku lipca opublikowałem artykuł o rzeczach, które musisz wiedzieć o druku 3D, a o których nikt głośno nie mówi, gdzie opisywałem słabości technologii druku 3D, zainteresowanie nim było tak duże że padł nam serwer i musieliśmy uciekać na bardziej przyjazne środowisko. Ten artykuł będzie trochę podobny – przedstawia galerię projektów, które z różnych przyczyn się nie udały… W większości są to dość spektakularne porażki, po których entuzjazm związany z drukiem 3D na dłuższy czas opada. Oto koszmarny sen drukarza 3D…

Źródło:www.flickr.com/groups/3d-print-failures

Źródło:www.flickr.com/groups/3d-print-failures

Jednym z głównych słabości drukarek 3D jest ich brak niezawodności. Pisałem o tym w przypadku w/w artykułu, pisałem o tym w artykule o drukarskich failach: w przypadku technologii FFF, druk 3D jest nieprzewidywalny i zawodny. W drukarce do papieru może zaciąć nam się papier, ewentualnie skończyć tusz lub toner – w drukarce 3D może nastąpić niespodziewany skok średnicy filamentu, powodując zapchanie się głowicy, wydruk może odkleić się od stołu, może nastąpić spadek temperatury, zdarzają się również przypadki, które nie znajdują nigdy wyjaśnienia – ot, po prostu nie wyszło… Powodów może być wiele i w większości nie wynikają one z winy osoby drukującej, co przy dłuższej częstotliwości ich występowania wzmaga frustrację, a w skrajnych przypadkach rozpacz lub napady wściekłości.

Dla tych wszystkich osób powstała w internecie swoista grupa wsparcia – miejsce gdzie każdy może udokumentować swój dramat i porównać rozmiary swojej klęski do klęsk innych nieszczęśników, którzy uwierzyli kiedyś plotce, że druk 3D jest technologią przystępną dla każdego. Tym miejscem jest Flickr i grupa o wdzięcznej nazwie The Art of 3D Print Failures. Każdy jej członek wstawia zdjęcia swoich nieudanych wydruków wraz z informacją na jakiej drukarce drukował i co było (najprawdopodobniej) przyczyną wystąpienia błędu. Oprócz w/w właściwości terapeutycznych, grupa ma spory potencjał edukacyjny, ponieważ uważna lektura poszczególnych wpisów może pomóc uniknąć części błędów w przyszłości. Poniżej przedstawiam galerię wybranych katastrof, a całość można obejrzeć pod wcześniej wymienionym linkiem.

Źródło: www.cnet.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. Przydałby się jakiś lightbox do tych galerii. 🙂

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować