Jednym z najważniejszych wydarzeń 2016 roku było przejęcie przez koncern General Electric Co udziałów dwóch czołowych producentów drukarek 3D do metalu – Concept Laser i Arcam AB. Była to największa transakcja tego typu w historii branży druku 3D. W tym tygodniu GE ogłosiło, że przejmie dodatkowe akcje w szwedzkim Arcamie, zwiększając tym samym procent swoich udziałów do 95%.

Do tej pory GE posiadało łącznie 77% udziałów. Na mocy porozumienia z funduszami inwestycyjnymi Elliott Management i Polygon Investment Group, koncern przejmie dodatkowe 18% udziałów w kwocie 345 SEK za akcję. Ponadto GE zapowiedziało, że planuje rozpocząć proces przejęcia pozostałych 5% udziałów w Arcam zgodnie ze szwedzką ustawą o spółkach, w ramach obowiązkowej procedury wykupu. Arcam zostanie również zobligowany do wycofania swoich akcji na giełdzie papierów wartościowych Nasdaq Stockholm.

Arcam to jedna z najważniejszych firm na rynku drukarek 3D do metalu na świecie. Firma została założona w 1997 roku, a jej pierwszy model drukarki 3D – EBM S12 zadebiutował w 2002 roku na targach EuroMold we Frankfurcie nad Menem. Urządzenia firmy wykorzystują autorską, opatentowaną technologię selektywnego spiekania sproszkowanych stopów metali wiązką elektronów. Arcam dostarcza swoje drukarki 3D do przedsiębiorstw produkcyjnych, działających w takich branżach jak lotnictwo, czy automotive. Technologia EBM sprawdza się doskonale także w specjalistycznych aplikacjach medycznych.

Siedzibą Arcam AB jest Mölndal w Szwecji, jednakże jej powiązane spółki jak AP&C i DiSanto Technology są zlokalizowane w Kanadzie i USA. Firma oprócz produkcji drukarek 3D zajmuje się także produkcją i sprzedażą specjalistycznych, sproszkowanych stopów metali na potrzeby technologii przyrostowych, m.in. tytanu czy chromu-kobaltu. Firma zatrudnia ok. 285 pracowników i jest notowana (póki co…) na szwedzkiej giełdzie papierów wartościowych.

Źródło: www.arcam.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like

More in News