O spółce GE jest ostatnimi czasy wybitnie głośno, choć w zasadzie trudno nie słyszeć o firmie zajmującej się działaniami w naprawdę szerokim przekroju różnych branż – od produkcji silników rakietowych, przez energetykę i badania nad aparaturą medyczną, po rozwój technologii addytywnych. Poszczególne oddziały GE, jak GE Additive, głównie zajmują się właśnie szeroko pojętym drukiem 3D, bądź też wykorzystują druk 3D do wprowadzania nowych rozwiązań w innych branżach – jak choćby GE Aviation i GE Healthcare.

Przyjrzyjmy się bliżej GE Healthcare, które już od dawna wykazywało ogromne zainteresowanie upowszechnieniem modeli powstałych z użyciem druku 3D na podstawie badań obrazowych, na użytek zarówno planujących operację chirurgów, jak i pacjentów próbujących zrozumieć, co im dolega.

Niedawno naukowcy z GE zaprezentowali również wyjątkowy aparat USG – GE Voluson E10 umożliwiający konwersję obrazu do modelu 3D, który następnie może zostać wydrukowany. Teraz przyszła pora na otwarcie pierwszego europejskiego ośrodka projektowania i druku 3D w Uppsali w Szwecji – Centrum Innowacyjnych Projektów i Zaawansowanych Technologii Wytwórczych. Nowo otwarte laboratorium będzie wyposażone w urządzenia drukujące zarówno z metalu, jak i polimerów. Testowane są również systemy współdziałających robotów, mające usprawnić linie produkcyjne.

Mają tu powstawać skomplikowane przyrządy medyczne, zaprojektowane w zupełności od nowa, tak by w pełni wykorzystać zalety, jakie przynoszą technologie addytywne. Założenie jest takie, by przyrządy, które do tej pory wymagały składania z wielu osobnych elementów w procesie produkcji, teraz były drukowane jako jedna całość – co nie tylko przyspieszy produkcję, ale również obniży cenę.

Nie jest to jedyny tego typu ośrodek GE – obecnie działa podobne centrum w Milwaukee w USA. Europejska jednostka pozostanie cały czas we współpracy z naukowcami z ośrodka w Milwaukee. Ponadto, GE Healthcare nawiązało współpracę z biotechnologiczną firmą Amgen w zakresie nowego rodzaju kolumn chromatograficznych wykorzystywanych w opracowywaniu nowych leków. Wydrukowane 3D kolumny, mające dawać lepsze wyniki oczyszczania biofarmaceutyków, zostaną przetestowane przez Amgen.

Źródło: 3dprint.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like