Google, Kodak, Autodesk, Ford… Carbon 3D – twórca innowacyjnej technologii addytywnej CLIP zebrał prawdziwie imponujące grono inwestorów. Spółka ciągle intryguje, a liczba firm lokujących olbrzymie pieniądze w jej rewolucyjną technologię ciągle wzrasta. Obecnie Carbon 3D prowadzi rozmowy dotyczące finansowania na kwotę  ponad $80 mln, gdzie inwestorami będą… General Electric, Nikon, BMW i JSR.

O inwestycjach GE w branżę druku 3D było głośno jeszcze kilka dni temu. W zeszłym tygodniu, gigant branży elektronicznej ogłosił  przejęcie dwóch europejskich przedsiębiorstw zajmujących się drukiem 3D z metalu. Jak się okazuje, firma poważnie traktuje wdrożenie technologii addytywnych – zarówno w produkcji części metalowych jak i tych z żywicy. Jak przyznaje CEO GE Venture, praca w technologii CLIP jest po części spełnieniem wizji wdrożenia druku 3D na linie produkcyjne.

BMW już od jakiegoś czasu ma szansę testować drukarki 3D od Carbon 3D w swoich zakładach produkcyjnych. Jednak nie są na tym polu odosobnieni. W branży samochodowej technologię CLIP stosują również Ford i Delphi Automotive. Natomiast medycznym pionierem wykorzystania tej techniki jest Johnson&Johnson.

hggh

Pozostali inwestorzy – Zarówno Nikon jak i JSR – zajmują się badaniami nad ekspansją technologii na kraje dalekiego wschodu (szczególną uwagę poświęcają tu Japonii).

Dotychczasowa kwota finansowania  oscyluje wokół $220 mln (składa się na to m.in. $100 mln od Google). Według zapewnień Carbon 3D, pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój technologi CLIP, aby zapewnić najwyższy standard produkcji.

https://www.youtube.com/watch?v=UpH1zhUQY0c

Co przyciąga inwestorów do Carbon 3D niczym magnes? Ekstremalnie krótki czas druku? A może zaskakująco dobre właściwości mechaniczne zbliżone do tych osiąganych przez formowanie wtryskowe? Jedno jest pewne – proces zajmowania pełnoprawnego miejsca w zakładach produkcyjnych przez technologie addytywne rozpoczął się. A fala inwestycji w technologię CLIP? Głęboko przemyślana strategia czy ślepe podążanie za trendem z etykietką “innowacja“?

Źródło: engineering.com
Grafika: [1]

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News