German RepRap to jedna z najbardziej znanych, niemieckich firm produkujących drukarki 3D. Jak sama nazwa wskazuje, firma od początku kierunkowała swoją ofertę na rynek konsumencki, wychodząc od urządzeń opartych o rozwiązania znane z RepRapów. Jendakże rok temu, podczas targów EuroMold zaprezentowała drukarkę 3D o nazwie X1000, która miała ją wprowadzić w świat urządzeń przemysłowych. Wyposażone w olbrzymi jak na FDM obszar roboczy – 100 x 80 x 60 cm, było przeznaczone do drukowania dużych obiektów, jak również zostało wyposażone w szereg rozwiązań, które predysponowały je do pracy w dużych zakładach produkcyjnych. Teraz German RepRap powraca z nową wersją swojego urządzenia – X1000 V2.

W nowej odsłonie drukarki 3D, firma wprowadziła szereg usprawnień z myślą o branży przemysłowej, zwiększając jej automatyzację, lecz przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i BHP. X1000 od początku posiadało zamkniętą komorę roboczą, uniemożliwiając użytkownikowi jakikolwiek kontakt z głowicą drukującą w trakcie jej pracy. Teraz dodano automatyczne zamykanie drzwi do komory, której nie można otworzyć, bez wcześniejszego pauzowania wydruku 3D. Ponadto dodano dwie automatyczne gaśnice, co ma zaspokoić wymagania firm, które mają bardzo duże wymagania co do kwestii bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Kolejne nowości, to dwupunktowy system wykrywania problemów z filamentem, jak również czujnik kontrolujący jego kończenie się. Usprawniono również system wymiany filamentu – odbywa się to po wcześniejszym spauzowaniu pracy drukarki 3D. Urządzenie w standardzie jest wyposażone w jeden extruder, lecz istnieje możliwość zamówienia wersji z dwoma, co umożliwia druk 3D bądź to z dwóch kolorów, bądź materiału budulcowego i supportu.

German RepRap X1000 V2 02

X1000 V2 w dalszym ciągu drukuje tylko z PLA oraz jego pochodnych, jak również PVA stosowanego jako materiał podporowy.

German RepRap X1000 V2 03

Komunikacja z urządzeniem jest możliwa przez Ethernet lub Wifi.

German RepRap X1000 V2 04

Specyfikacja techniczna drukarki 3D:

  • obszar roboczy: 100 x 80 x 60 cm
  • prędkość druku 3D: 10 – 150 mm/s
  • minimalna wysokość warstwy: 0,1 mm
  • dostępne średnice głowicy: 0,4 / 0,6 / 1 mm
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • rodzaje filamentu: PLA, kompozyty PLA, PVA
  • komunikacja z drukarką 3D: LCD, WiFi, Ethernet
  • rozmiar urządzenia: 172,5 x 150 x 132 cm
  • waga: 400 kg

X1000 V2 jest dostępne na zamówienie, a czas oczekiwania na drukarkę 3D wynosi 3 miesiące.

German RepRap X1000 V2 05

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3] [4] [5]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować