get3D – dystrybutor drukarek 3D Ultimaker i Raise3D w Polsce oraz dwukrotny zdobywca tytułu Najlepszego Dystrybutora Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku w plebiscycie branżowym CD3D (za lata 2014 i 2017), wprowadza do oferty urządzenia jednej z najjaśniej świecących gwiazd światowej branży druku 3D – Desktop Metal. get3D otrzymało status oficjalnego, autoryzowanego dystrybutora marki w Polsce oraz będzie zapewniać serwis i szkolenia.

Pochodzący z Massachusetts w USA start-up zwrócił na siebie oczy wszystkich komentatorów rynkowych w lutym 2017 r., gdy ogłosił, że pozyskał 97 mln $ dofinansowania od takich firm jak Google, czy BMW na rozwój produktu, który ma zrewolucjonizować druk 3D z metalu. Niespełna pół roku później firma zaprezentowała po raz pierwszy swoje rozwiązania technologiczne światu, ogłaszając przy okazji kolejną rundę dofinansowania na kwotę 115 mln $ od kilkunastu funduszy inwestycyjnych, którym przewodził GE Ventures.

Technologia BMP (Bound Metal Deposition) opracowana przez Desktop Metal była wielokrotnie opisywana na łamach naszego portalu. Jest całkowicie inna od tego, co funkcjonuje obecnie na rynku w obszarze druku 3D z metali – pierwsza podstawowa różnica to to, że detale nie powstają z metalicznego proszku, topionego selektywnie wiązką lasera, tylko są drukowane z drutu w technice bardzo mocno przypominającej metodę FDM. Drut składa się ze sproszkowanego metalu, spojonego specjalnym polimerem, który jest usuwany podczas kolejnych, w pełni zautomatyzowanych procesów post-processingowych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek 3D z metalu, wewnątrz komory roboczej nie ma potrzeby tworzenia atmosfery gazowej (zwykle opartej o argon), ani stosowania skomplikowanej infrastruktury, dzięki czemu urządzenie może być używane w środowisku biurowym. Obszar roboczy to 30 x 20 x 20 cm, a maksymalny rozmiar finalnego detalu to 25,5 x 17 x 17 cm.

W zestawie wraz z drukarką 3D jest sprzedawana płuczka przygotowująca wydrukowane detale do spiekania przez wypłukanie większości spoiwa łączącego cząsteczki metalu. Trzecim element jest piec – w pełni zautomatyzowane urządzenie z zamkniętą pętlą kontroli temperatury, umożliwiający wypiekanie powstałych detali i nadawania im odpowiednich właściwości mechanicznych. Podobnie jak samą drukarkę 3D, tak i płuczkę oraz piec można używać w warunkach biurowych bez konieczności zapewniania żadnej dodatkowej infrastruktury.

Ceny poszczególnych urządzeń przedstawiają się następująco:

• Drukarka 3D – 50.000 EUR (ok. 210.000 PLN)
• Płuczka – 10.000 EUR (ok. 42.000 PLN)
• Piec – 60.000 EUR (ok. 250.000 PLN).

Dodatkowo do systemu należy dokupić zestaw startowy materiałów do druku 3D, rozpuszczalnik do płuczki, gaz do pieca oraz pakiet dodatkowych narzędzi i akcesoriów. Całkowity koszt systemu wraz z kontraktem serwisowym on-site na pierwszy rok kosztuje 150.000 EUR (ok. 630.000 PLN). Pierwsze dostawy maszyn są planowane na Q1 2019, jednakże już teraz można dokonać rezerwacji systemu w cenie 1000 EUR. Kwota ta zostanie odliczona od finalnego zakupu.

Niezależnie od opisanej powyżej metody produkcyjnej, Desktop Metal rozwija także dużo bardziej złożony i szybszy system SPJ (Single Pass Jetting), przypominający z kolei technologię PolyJet. Niestety na chwilę obecną maszyny tego typu nie są oferowane w otwartej sprzedaży.

Dodatkowe informacje techniczne nt. drukarek 3D i urządzeń peryferyjnych znajdziecie na stronie desktopmetal.get3d.pl oraz pod adresem e-mail: [email protected].

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować