Im bardziej popularna staje się technologia druku 3D na świecie, tym bardziej zwiększa się świadomość użytkowników drukarek 3D, którzy coraz częściej biorą także pod uwagę ryzyko związanego z ich eksploatacją. W przypadku technologii FDM chodzi przede wszystkim o kwestie utylizacji zużytych lub niewykorzystanych wydruków 3D, jak również emisji oparów topionego tworzywa sztucznego, które są wdychane przez użytkowników drukarek 3D. Dlatego coraz więcej firm poszukuje surowców, które umożliwią produkcję bezpieczniejszych i biodegradowalnych materiałów eksploatacyjnych. Przykładem takiego materiału jest WillowFlex – elastyczny filament wyprodukowany z materiałów kompostowalnych, który trafił właśnie do oferty get3D.

O WillowFlex świat usłyszał po raz pierwszy w połowie zeszłego roku, gdy stojąca za nim firma Bioinspiration uruchomiła kampanię Kickstarterową, podczas której zbierała pierwsze zamówienia na nowatorski filament. Kampania zakończyła się sukcesem – jej twórcy zebrali łącznie ponad 160 zamówień na łączną kwotę 12,795 €. Po realizacji wszystkich zobowiązań z Kickstartera, firma rozpoczęła budowę swoich kanałów sprzedaży na świecie. Do Polski zawitała dzięki łódzkiemu get3D, które rozpoczęło właśnie sprzedaż tego filamentu.

WillowFlex posiada szereg unikalnych cech – przede wszystkim jest wykonane ze wspomnianych materiałów kompostowalnych i jest elastyczne. Jego głównym składnikiem jest skrobia kukurydziana z kukurydzy bez genetycznej modyfikacji. Ten unikalny elastomerowy bioplastik wyprodukowany jest z materiałów, które pozytywnie zaliczyły amerykańskie (ASTM D6400) i europejskie (EN 13432) badania i spełniają standardy kompostowalności.

WillowFlex 03

Jednak to co może zwrócić szczególną uwagę użytkowników, to wysoka odporność temperaturowa – po przedrukowaniu materiał wytrzymuje maksymalną temperaturę aż 105°C, może więc z powodzeniem mieć kontakt z wrzątkiem. Minimalna temperatura to 15°C. Aktualnie materiał jest w trakcie certyfikacji, dzięki której ma zostać dopuszczony do kontaktów z żywnością oraz jako materiał przeznaczony do produkcji zabawek dla dzieci. Co również istotne, WillowFlex nie wydziela w trakcie pracy charakterystycznego dla filamentów zapachu. Dopiero z bliska można poczuć jedynie naturalny zapach… pieczonego chleba lub fermentującego piwa.

WillowFlex 02

W trakcie procesu druku 3D nie wymaga podgrzewanego stołu. Zalecana temperatura drukowania to 175°C – 185°C, a prędkość drukowania 60 – 80 mm/s. Filament jest dostępny w 10 kolorach. Jedna szpula o wadze 300 g kosztuje 169 PLN.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

8 Komentarze

 1. Cena nie jest zachęcająca do ekologicznego druku, mówcie co chcecie ale za te pieniądze poza nawiedzonymi ekologami nie widzę wielu chętnych do kupna, choć filament wydaje się ciekawy

  1. A znasz inny elastyczny filament dopuszczony do kontaktu z żywnością? Jeśli faktycznie zostanie zatwierdzony cena jest zupełnie adekwatna.

 2. Cena nie jest adekwatna – ponad 560 zł/ kg? Jeśli “eko” filament ma być tak drogi, to na pewno się nie przyjmie… 🙁

  1. Bo wszystko co jest ECO jest drogie 🙂 Taki to dziwaczny nasz świat.

 3. atest FDA, 105 stopni i dobra elastyczność? Myślę, że będzie się sprzedawać jak świeże bułeczki

  1. atest ma filament a nie produkt, który wydrukujemy. Na to trzeba dodatkowych badań i nie można takiego produktu używać zgodnie z prawem np w gastronomii a pewnie w przedszkolu i szkole również.

 4. Cena spadnie jak pojawi się konkurencja a takowa pojawi się wcześniej czy później. 🙂 Co do bezpieczeństwa przedmiotów wydrukowanych z tego filamentu – nie wyobrażam sobie drukowania tą samą dyszą, na której wcześniej używany był ABS itp. Tu by była niezbędna dedykowana wymienna głowica lub cała drukarka tylko do “ekologicznych wydruków”.

  1. Dodałabym jeszcze, że i taka drukarka powinna posiadać atesty dopuszczające do pracy z jedzeniem…..

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować