GolemD – drukarka 3D zaprojektowana i wykonana przez Michała Liberdę, znanego lepiej w społeczności RepRap jako yru, to jedna z najlepszych polskich produkcji tego typu. Fakt ten został doceniony właśnie przez jeden z najważniejszych portali poświęconych drukowi 3D na świecie www.3ders.org. Nikogo kto o Michale Liberdzie słyszał ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ od dawna jest postrzegany w społeczności jako jeden z jej najbardziej utalentowanych przedstawicieli. Mimo to, artykuł w tak prestiżowym miejscu zasługuje na oddzielne wyróżnienie, tym bardziej, że niedawno nie szczędziliśmy yru na innym polu dość ostrej krytyki.

To co wyróżnia Golema spośród innych drukarek 3D dostępnych na rynku, to przede wszystkim charakterystyczna, wykonana z dibondu zamknięta obudowa, sposób mocowania grzałki, autorski extruder yegahD (o którym pisaliśmy w oddzielnym artykule) oraz wyjątkowo niska cena, co biorąc pod uwagę jakość i wyjątkowość konstrukcji, czyni drukarkę 3D wyjątkowo atrakcyjną. Niezależnie od tego, GolemD jest drukarką open-source`ową, zatem projekty do niej można pobrać zupełnie niezależnie z Thingiverse i samodzielnie złożyć.

Chociaż nt. tak Golema jak i innych produkcji Michała wyrażaliśmy się zawsze w samych superlatywach, o tyle niedawno pozwoliliśmy sobie na dość surową krytykę jego strony internetowej, a konkretniej – polityki sprzedażowo-marketingowej. I choć kilka osób ze środowiska zwróciło mi delikatną uwagę, że słowa zamieszczone pod adresem yru były trochę zbyt mocne, podtrzymuję to co zostało napisane i uważam, że jego serwis www powinien koniecznie zostać zmodyfikowany. Z drugiej jednak strony, niestosownym byłoby nie wspomnieć o uznaniu, jakim zaczyna cieszyć się jego drukarka 3D na świecie. Nawet jeśli artykuł w 3ders.org był inspirowany przez niego lub osoby z nim współpracujące, to jestem przekonany, że redakcja tego serwisu dokonuje rzetelnej oceny zgłaszanych tematów i nie publikuje byle czego.

Równocześnie, dzięki wspomnianemu artykułowi na www.3ders.org, GolemD Michała dołącza do CB Printer / RapCrafta, Zortraxa, ZMorpha oraz Wulfnora (i stworzonego przez niego Aluminatusa Tridenta) jako jedynych polskich producentów drukarek 3D, o których wspomniał ten tak ceniony na świecie przez branżę druku 3D portal. I szkoda jedynie, że linki tam zamieszczone kierują na stronę www, uznaną przez nas za najsłabszą w całej branży…

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Comments

  1. Zortrax też miał swoją notkę w 3ders.

    1. Koszmarny błąd… Tak to jest jak publikuje się teksty o 01:45 w nocy… Dzięki za uwagę, poprawione.

Comments are closed.

You may also like

More in News