GolemD – drukarka 3D zaprojektowana i wykonana przez Michała Liberdę, znanego lepiej w społeczności RepRap jako yru, to jedna z najlepszych polskich produkcji tego typu. Fakt ten został doceniony właśnie przez jeden z najważniejszych portali poświęconych drukowi 3D na świecie www.3ders.org. Nikogo kto o Michale Liberdzie słyszał ten fakt nie powinien dziwić, ponieważ od dawna jest postrzegany w społeczności jako jeden z jej najbardziej utalentowanych przedstawicieli. Mimo to, artykuł w tak prestiżowym miejscu zasługuje na oddzielne wyróżnienie, tym bardziej, że niedawno nie szczędziliśmy yru na innym polu dość ostrej krytyki.

GolemD 3ders_org

To co wyróżnia Golema spośród innych drukarek 3D dostępnych na rynku, to przede wszystkim charakterystyczna, wykonana z dibondu zamknięta obudowa, sposób mocowania grzałki, autorski extruder yegahD (o którym pisaliśmy w oddzielnym artykule) oraz wyjątkowo niska cena, co biorąc pod uwagę jakość i wyjątkowość konstrukcji, czyni drukarkę 3D wyjątkowo atrakcyjną. Niezależnie od tego, GolemD jest drukarką open-source`ową, zatem projekty do niej można pobrać zupełnie niezależnie z Thingiverse i samodzielnie złożyć.

Chociaż nt. tak Golema jak i innych produkcji Michała wyrażaliśmy się zawsze w samych superlatywach, o tyle niedawno pozwoliliśmy sobie na dość surową krytykę jego strony internetowej, a konkretniej – polityki sprzedażowo-marketingowej. I choć kilka osób ze środowiska zwróciło mi delikatną uwagę, że słowa zamieszczone pod adresem yru były trochę zbyt mocne, podtrzymuję to co zostało napisane i uważam, że jego serwis www powinien koniecznie zostać zmodyfikowany. Z drugiej jednak strony, niestosownym byłoby nie wspomnieć o uznaniu, jakim zaczyna cieszyć się jego drukarka 3D na świecie. Nawet jeśli artykuł w 3ders.org był inspirowany przez niego lub osoby z nim współpracujące, to jestem przekonany, że redakcja tego serwisu dokonuje rzetelnej oceny zgłaszanych tematów i nie publikuje byle czego.

Równocześnie, dzięki wspomnianemu artykułowi na www.3ders.org, GolemD Michała dołącza do CB Printer / RapCrafta, Zortraxa, ZMorpha oraz Wulfnora (i stworzonego przez niego Aluminatusa Tridenta) jako jedynych polskich producentów drukarek 3D, o których wspomniał ten tak ceniony na świecie przez branżę druku 3D portal. I szkoda jedynie, że linki tam zamieszczone kierują na stronę www, uznaną przez nas za najsłabszą w całej branży…

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Zortrax też miał swoją notkę w 3ders.

    1. Koszmarny błąd… Tak to jest jak publikuje się teksty o 01:45 w nocy… Dzięki za uwagę, poprawione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News