Gravity Sketch – intuicyjna aplikacja do modelowania 3D dla systemów iOS

0

Gravity Sketch to nowa aplikacja do modelowania i drukowania 3D na urządzenia z systemem iOS, która została stworzona przez brytyjski startup o tej samej nawie. Pozwala ona na intuicyjne tworzenie prostych modeli, które następnie mogą zostać wysłane do wydrukowania, bezpośrednio na platformie Shapeways.

Głównym założeniem aplikacji jest wyrównanie szans pomiędzy „ekspertami” w dziedzinie projektowania, a „ekspertami” w dziedzinie drukowania 3D. To, że ktoś jest świetnym drukarzem nie znaczy wcale, że potrafi projektować i odwrotnie. Gravity Sketch zamierza to zmienić.

Próżno szukać w aplikacji skomplikowanych narzędzi takich, jakich możemy używać np. w profesjonalnym oprogramowaniu CADowskim. Celem twórców było bowiem stworzenie prostego narzędzia, w którym liczba funkcji ograniczona zostanie do absolutnego, intuicyjnego minimum. Każdy użytkownik ma czuć pełnię mocy tworzenia, nie tracąc równocześnie czasu na oswojenie się z programem i poznawanie jego możliwości. Jak wynikało z ankiet przeprowadzonych przez firmę Gravity Sketch duża część użytkowników oprogramowania do modelowania 3D dostarczanego przez innych producentów, ze względu na stopień jego skomplikowania, nie jest w stanie w pełni wyrazić swojej kreatywności.

quickly-transform-3d-doodles-into-3d-prints-gravitysketch-ipad-app-1

Za pomocą technologii „direct 3D generation” możemy od razu rozpocząć modelowanie w czasie rzeczywistym, nawet jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia technicznego. Osoby, które mają talent do rysowania w 2D, mogą tworzyć imponujące projekty. Z kilku przedstawionych przez twórców filmików „propagandowych” można odczytać optymistyczny przekaz: aplikacja jest tak prosta, że mogą korzystać z niej dzieci. Wystarczy kilka ruchów palcem, aby wyczarować mnóstwo kreatywnych modeli przestrzennych. Tym samym maluchy od najmłodszych lat mogą oswajać się z technologią 3D i nawet jeśli tylko kilka procent z nich połknie bakcyla, to też będzie to sukces. Wszelkiej edukacji wczesnoszkolnej mającej jakikolwiek związek z technologią 3D (i nie tylko), a zwłaszcza tej w formie zabawy mówimy głośne i zdecydowane „raczej tak”.

Gravity Sketch posiada integrację z platformą Sketchfab oraz Shapeways,  dzięki której użytkownik, aby urzeczywistnić swoje dzieła, nie musi posiadać drukarki 3D, wystarczy, że wyśle je bezpośrednio do tego serwisu, a po kilku dniach otrzyma gotowy wydruk.

3dp_gravitysketch_draw

Aplikacja jest dostępna za darmo i można ją już pobierać ze sklepu AppStore.

Źródło: www.3ders.org,  www.3dprint.com

Udostępnij.

O autorze

Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.