Taulman3D to jeden z czołowych, amerykańskich producentów filamentu do niskobudżetowych drukarek FDM. W swojej ofercie ma szereg materiałów specjalnych, przeznaczonych  do najpopularniejszych zastosowań druku 3D, zwłaszcza takich, które wymagają wysokiej wytrzymałości. Nowe tworzywo przeznaczone jest jednak do zupełnie innych aplikacji.

Guidel!ne (guideline), bo o nim mowa, to filament, który powstał żeby sprostać oczekiwaniom klientów z branży medycznej oraz klinicznej. Został zatwierdzony przez FDA oraz spełnia normy klasy materiałowej ISO 10993 do opracowywania biokompatybilnych, drukowanych w 3D, narzędzi medycznych, jak również implantów.

Guidel!ne jest tworzywem powstałym na bazie wysokowytrzymałego, drukowalnego w wysokiej temperaturze PETG. Nie jest wrażliwy na nagromadzanie ciepła w czasie drukowania, więc spokojnie można za jego pomocą wykonywać małe, szczegółowe elementy, które nie ulegają zniekształceniom, tak jak w wielu tradycyjnych filamentach. Dlatego właśnie idealnie sprawdzi się w drukowaniu niewielkich, wodoszczelnych rurek.

Oprócz 0,5 kg szpul materiału o średnicy 1,75 mm oraz 2,85 mm, tworzywo sprzedawane jest również w formie granulatu przeznaczonego do produkcji własnego filamentu. Materiał jest dobrym punktem wyjściowym do rozpoczęcia procesu ubiegania się przez daną firmę o akredytację FDA. Sam wydruk jakiegoś narzędzia medycznego nie oznacza oczywiście, że może on być użytkowany w czasie zabiegu medycznego. Żeby było to możliwe, musiałoby ono przejść proces certyfikacji narzędzi medycznych/chirurgicznych, przeprowadzony przez odpowiednią jednostkę.

Każda szpula zapakowana jest próżniowo i zamknięta w kartonowym pudełku, na którym umieszczono  kod QR informujący nas o numerze partii, z której pochodzi materiał.

Specyfikacja filamentu:

  • wytrzymałość na rozciąganie – 6,850PSI,
  • wydłużenie – 5,9 przy module 281,469PSI,
  • temperatura ugięcia – 70ºC,
  • temperatura mięknięcia – 100ºC,
  • temperatura druku – 250ºC.

taulman3d-launches-guideline-high-strength-medical-filament5

Ze względu na wysoką temperaturę druku tworzywo to nadaje się też idealnie jako materiał podporowy dla Nylonu (w medycznych zastosowaniach). Dzięki swoim właściwościom adhezyjnym zapewnia wymagane wsparcie, ale jednocześnie jest wyjątkowo łatwy do usunięcia.

Filament pojawi się niebawem w ofercie sklepu internetowego Taulman3D.

Źródło: www.taulman3D.com, www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like