Za niespełna miesiąc – 26 czerwca odbędzie się pierwsza edycja hackathonu – Hack4change, podczas którego 80 uczestników i 30 mentorów będzie próbowało sprostać w ciągu 24 godzin wyzwaniom jakie stawia przed ludzkością współczesny świat. Uczestnicy podejmą walkę z zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, zagrożeniami związanymi z epidemią koronawirusa oraz innymi szkodliwymi dla naszej planety zjawiskami.

Hackathon rozpocznie się w piątek 26 czerwca 2020r. o godzinie 18:00 i zakończy w sobotę 27 czerwca o tej samej porze. W tym czasie kilkuosobowe zespoły będą pracowały nad prototypami proekologicznych rozwiązań. Zarówno przed jak i w trakcie hackathonu uczestnicy będą mogli wziąć udział w inspirujących warsztatach i ćwiczeniach ruchowych oraz spotkaniach z interesującymi gośćmi. Wszystkie wydarzenia odbędą się w dedykowanej przestrzeni online.

Hack4change to wydarzenie stworzone z myślą o wszystkich tych, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i zamiast snuć pesymistyczne wizje, wykorzystać swoje talenty, aby zmienić świat. Podczas hackathonu uczestnicy utworzą interdyscyplinarne zespoły i w maksymalnie czteroosobowych grupach wspólnie będą pracować nad prototypami urządzeń i aplikacji służących planecie. Do dyspozycji uczestników będzie także towarzysz podróży Marka Kamińskiego – robot NOA, który czeka na usprawnienia i nowe funkcje.

Podczas hackathonu uczestnicy skupią się na trzech ścieżkach tematycznych wyznaczonych przez podróżnika, Marka Kamińskiego:

  • osobliwość (singularity),
  • zrównoważony rozwój (sustainability)
  • zaangażowanie społeczne (social empowerment).

Każda ścieżka odzwierciedla ważną dla nas ideę i wyzwanie. Singularity to rozwój nowych technologii i szanse jakie niesie za sobą wykorzystanie ich dla dobra środowiska. Sustainability kładzie nacisk na rozważne korzystanie z zasobów naszej planety i traktowanie jej z szacunkiem. Social Empowerment zwraca uwagę na to, że człowiek także jest częścią natury. Świat przyrody i świat człowieka to jeden i ten sam świat, więc pomagając naszej planecie w rzeczywistości pomagamy samym sobie i na odwrót – rozwiązując problemy człowieka przyczyniamy się do ratowania środowiska.

Celem Hack4Change jest podkreślenie, że rozwój nowych technologii może iść w parze z dbaniem o środowisko, a każdy z nas ma na to realny wpływ. “Świat nie staje się lepszy sam z siebie. To MY musimy go takim uczynić” – mówi znany polarnik Marek Kamiński, jeden z organizatorów i pomysłodawca wydarzenia. Dobro ziemi jest w naszych rękach, a 24 godziny hackathonu pokażą jak wiele my sami możemy zmienić. 

Czerwcowy hackathon będzie jednym z elementów projektu Power4Change, czyli podróży Marka Kamińskiego i robota NOA dookoła świata podczas której podróżnik będzie promował efekty hackathonu. Część z prototypów stworzonych podczas wydarzenia może znaleźć zastosowanie już podczas najbliższej wyprawy podróżnika.

Hack4change jest w zamierzeniu organizatorów imprezą cykliczną. Trójmiejski hackathon zapoczątkuje cykl podobnych wydarzeń, które odbywać się będą nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Jak przekonują organizatorzy ,,Jedynie transformacja naszych własnych zachowań i wzrost świadomości ekologicznej milionów ludzi na całym świecie pozwoli ochronić planetę przed zmianami klimatycznymi’’. Pierwszym krokiem w kierunku tej transformacji jest właśnie czerwcowy hackathon.

Wszystkie osoby chcące stać się częścią tego wydarzenia, poznać interesujących ludzi i rozwinąć swoje umiejętności, a przede wszystkim zrobić coś dobrego dla naszej planety – mogą wysłać swoje zgłoszenie i zarezerwować miejsce.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Marka Kamińskiego, Fundacja CODE:ME, Inkubator Starter, Invest in Pomerania| Live more. Pomerania. Partnerem strategicznym została firma Microsoft. Centrum Druku 3D jest patronem medialnym wydarzenia.
Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Druk 3D