5-osiowy druk 3D jest jedną z ciekawszych i póki co najrzadziej wykorzystywanych technik w metodzie FDM. Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości i zrywa z ograniczeniami, z którymi musimy się mierzyć w tradycyjnie zorientowanym układzie kinetycznym. Jednym z najnowszych urządzeń, które pozwala na 5-osiowy druk 3D jest produkowany przez austriacką firmę HAGE model 175X.

HAGE to austriacka firma z wieloletnim doświadczeniem, której początek działalności sięga początków lat osiemdziesiątych minionego stulecia. W swojej ofercie posiada szeroką gamę produktów, pozwalających na precyzyjne obrabianie elementów przeznaczonych dla urządzeń z niemal każdej możliwej branży. Od jakiegoś czasu HAGE dostarcza również rozwiązania z zakresu druku 3D, a jednym z ostatnich ich osiągnięć jest model 175X.

W tradycyjnych układach kinetycznych, powszechnie stosowanych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, platforma robocza albo jest nieruchoma, albo porusza się w płaszczyźnie XY. Istotą układu 5-osiowego jest możliwość zmiany kąta pochylenia platformy, co oznacza niemal nieograniczoną swobodę w zmianie orientacji drukowanego w 3D modelu.

Podstawową zaletą reorientacji obiektu jest możliwość druku 3D bez nawisów, a co się z tym wiąże bez konieczności stosowania struktur wsparcia, takich jak suporty. W momencie kiedy dochodzimy do miejsca modelu, w którym znajduje się nawis następuje zmiana orientacji platformy roboczej i dalszy druk 3D, który układa warstwy zorientowane pod kątem na przykład 90° do warstw drukowanych chwilę wcześniej. Pozwala to nie tylko na oszczędność materiału, ale też lepsze wykończenie powierzchni.

Warto nadmienić, że istnieją sytuacje, kiedy pomimo dobrodziejstw układu 5-osiowego, stosowanie podpór będzie jednak wymagane. Dotyczy to przede wszystkim elementów sąsiadujących, które nie są bezpośrednio połączone z wydrukowanym dotychczas obiektem. Minimalizacja konieczności korzystania z suportów niesie w sobie kolejną, dużą zaletę jaką jest skrócenie czasu druku 3D.

Do wad tego typu systemów zaliczyć możemy przede wszystkim ich wysoką cenę, która związana jest ze zdecydowanie większymi kosztami doposażenia ich w dwie dodatkowe osie oraz brakiem możliwości korzystania z oprogramowania open source.

Specyfikacja:

  • obszar roboczy: 1200 x 1200 x 1200 mm w układzie 3-osiowym, 500 x 500 x 450 mm w układzie 5-osiowym,
  • wymiary zewnętrzne: 2350 x 2150 x 2000 mm,
  • wysokość warstwy: powyżej 50 mikrometrów,
  • prędkość przemieszczania w osiach X i Y: do 250 mm/s,
  • prędkość druku 3D: do 150 mm/s,
  • oprogramowanie: Siemens NX Multi Axis Deposition,
  • platforma robocza: podgrzewana do 110°C,
  • sposób chłodzenia głowicy drukującej: woda,
  • średnica dyszy głowicy drukującej: 0,3-0,5 mm.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.hage.at

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like