HBOT 3D F300 to jedna z najpopularniejszych polskich konstrukcji drukarek 3D typu FDM / FFF, której początki sięgają 2013 roku. Od samego początku urządzenie wyróżniało się na tle innych dużym obszarem roboczym na poziomie 30 cm w osiach XYZ oraz zamkniętą komorą, typową dla maszyn klasy przemysłowej. Dziś przyjrzymy się bliżej parametrom technicznym urządzenia oraz przybliżmy rodzaje aplikacji, jakie można z powodzeniem realizować przy pomocy HBOT 3D…

Urządzenie zostało opracowane przez wrocławską firmę 3D Printers, która rok temu połączyła się z innym, czołowym polskim producentem pochodzącym z Wrocławia – ZMorphem. Jest dedykowane do pracy z materiałami technicznymi i przystosowane do ciągłej pracy, trwającej nawet kilkadziesiąt godzin. Platforma robocza jest wykonana ze szkła borokrzemowego i podgrzewana maksymalnie do temperatury 120°C. Głowica drukująca może rozgrzać się do 260°C. Dysze drukujące są wymienne – standardową średnicę 0.4 mm można z łatwoscią wymienić na 0.2 mm, 0.6 mm, 0.8 mm, lub 1.0 mm. Dzięki temu użytkownicy mogą decydowac czy drukować niewielkie, lecz bardzo precyzyjne detale na warstwie 0,05 mm, czy też przejśc na szybką produkcję detali drukowanych na warstwie 0,7 mm.

Drukarka 3D jest sterowana przez autorską elektronikę HBOT’a – Sunbeam 3.0, która jest zarazem pierwszą elektroniką do drukarek 3D zaprojektowaną i wyprodukowaną w Polsce. Obsługa odbywa się za pomocą kolorowego panelu dotykowego oraz karty SD lub kabla USB. Dedykowanym oprogramowaniem do przygotowywania plików do druku 3D jest popularny program Simplify 3D.

Specyfikacja techniczna drukarki 3D:
 • technologia: FDM / FFF
 • komora robocza: zamknięta z wymuszoną wentylacją
 • obszar roboczy: 300 x 300 x 300 mm
 • platforma robocza: podgrzewana ze szkła borokrzemowego
 • maksymalna temperatura platformy roboczej: 120°C
 • maksymalna temperatura głowicy: 260°C
 • automatyczna kalibracja platformy roboczej
 • średnice dyszy: 0,2 mm, 0,4 mm, 0,6 mm, 0,8 mm, 1,0 mm
 • wysokość pojedynczej warstwy: 0,05 mm – 0,70 mm
 • minimalna grubość ścianki: 0,4 mm
 • dokładność wydruku X/Y/Z: +/- 0,1 mm
 • dokładność pozycjonowania głowicy: 0,05 mm
 • wymiary urządzenia: 540 mm x 570 mm x 820 mm.
HBOT 3D F300 kosztuje 20.000,00 PLN netto (24.600,00 PLN brutto). Drukarkę 3D można kupić tutaj.

Co można osiągnąć za pomocą HBOT’a 3D F300? Oto kilka przykładów wykorzystania urządzenia w takich obszarach jak motoryzacja, edukacja techniczna, czy branża zbrojeniowa.

Części zamienne do kultowego auta

W latach 60-tych ubiegłego wieku Nissan serię kultowych samochodów, wśród których znalazły się takie modele jak sedan Bluebird, czy łamiący schematy model Datsun 280Z. Ten drugi był produkowany jedynie przez trzy lata: 1975-1978. Dziś ten samochód to niesamowicie rzadki widok na drogach, gdyż trzeba go sprowadzać z Japonii lub USA, a części zamienne są dostępne tylko w USA. Ich cena jest wysoka – trzeba doliczyć do nich także cło i koszty przesyłki.

Chcąc odnowić zabytkowy model Datsun 380Z, jego właściciel postanowił wykorzystać technologię druku 3D. W samochodzie należało wymienić elementy karoserii, czy plastikowych części wewnątrz samochodu. Elementy, które mogły być wykonane z tworzyw sztucznych zostały wydrukowane za pomocą HBOT 3D F300.

Części, które znajdowały się w komorze silnika (uchwyt bezpieczników, uchwyt pojemnika na płyn do spryskiwaczy) zostały wykonane z ASA-X, materiału o wysokiej wytrzymałości i odporności na wysokie temperatury. Uchwyty, które nie wymagały tak wytrzymałych materiałów (podstawka pod bezpieczniki, rączka do otwierania maski) zostały wykonane z PC-ABS, a zatyczki otworu rewizyjnego w podłodze z elastycznego materiału TPU.

Kierownica w studenckim bolidzie sportowym

Inny przykład wykorzystania drukarki 3D HBOT w obszarze szeroko pojętego automotive dotyczy bolidu stworzonego przez PWR Racing Team z Politechniki Wrocławskiej. Jednym z elementów wykonanych w technologii druku 3D jest kierownica. Dzięki możliwości wydrukowania dowolnego kształtu, uzyskała ona ergonomiczny kształt, co przekłada się na komfort jazdy i czasy osiągane na torze.

Docelowo kierownica musiała być wykonana z włókna węglowego, przy użyciu specjalnych frezowanych form, dlatego też wszelkie poprawki były wykonywane na wydrukach z drukarki 3D. Każdy kolejny model został poddany testom, aby zweryfikować ostateczny kształt kierownicy. Do wykonania Bolidu RT09 wykorzystano prototypy i części finalne (takie jak obudowy płytek elektronicznych) wydrukowane na drukarce 3D HBOT 3D F300.

Szybkie prototypowanie w przemyśle

Firma 3City Electronics posiada w swoich laboratoriach komorę do badań EMC, laboratorium sieciowe, frezarki oraz drukarki 3D HBOT F300. Na drukarkach 3D drukują różne elementy wyposażenia urządzeń: uchwyty, mocowania wsporników, elementy wykończeniowe i modele zaprojektowanych urządzeń. W celu prototypowania wykorzystuje głównie materiały PLA i ASA-X, które są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, oraz wykazują dobrą adhezję warstw, a ich obróbka jest relatywnie prosta.

Branża militarna i prototypowanie broni

HBOT 3D F300 odnajduje się także w branży obronnej. Spółka ZM Tarnów, będąca dostawcą sprzętu wojskowego, wykorzystuje innowacje produktowe i stawia na nowe rozwiązania projektowe i produkcyjne. Przykładem może być Karabin SKW którego prototypowe elementy zostały wydrukowane – początkowo były wykonane z metalu, aczkolwiek każda modyfikacja wymagała wyprodukowania kolejnego kosztownego modelu, którego wykonanie było również czasochłonne. Wykorzystanie drukarki HBOT 3D F300 w procesie prototypowania pomogło znacznie obniżyć koszty, a czas projektowania skrócił się o połowę.

Patrycja Dubert
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

  Comments are closed.

  You may also like