Ostatnimi czasy wśród międzynarodowych koncernów można zauważyć popularny trend dotyczący rezygnowania z usług specjalistycznych firm oferujących wytwarzanie detali w technologiach addytywnych na rzecz własnych zakładów produkcyjnych i badawczo-rozwojowych, wyposażonych w profesjonalne drukarki przestrzenne. Henkel, jeden z największych światowych producentów środków chemicznych do domowego i przemysłowego użytku podjął decyzję o wdrożeniu rozwiązań technologii przyrostowych na znacznie większą skalę niż dotychczas.

Niemiecki koncern zdecydował się na wielomilionową inwestycje, która w niedługim czasie ma doprowadzić do powstania centrum technologii przyrostowych w zakładzie produkcyjnym w Tallaght (Irlandia). Lokalizacja obiektu nie jest przypadkowa – miasto jest znane jako zagłębie przedsiębiorstw o charakterze medycznym jak i również ośrodek akademicki.

Według informacji ujawnionych przez dyrektora Centrum Technologicznego Henkel, dr Matthew’a Holloway, sukcesywne włączanie druku przestrzennego może znacznie zmienić oblicze standardowej produkcji firmy. Dodatkowo, umocni to pozycję koncernu w branży technologii przyrostowych, dając możliwość dalszego rozwoju oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań, a Henkel nie będzie kojarzony tylko z produkcją środków chemicznych oraz adhezyjnych, a stanie się mocnym graczem na rynku druku 3D.

Debiutem firmy Henkel na rynku technologii addytywnych było wprowadzenie materiałów eksploatacyjnych możliwych do wykorzystania w technologii druku 3D – obecnie koncern współpracuje z przedsiębiorstwami o ugruntowywanej pozycji w branży (m.in. HP). Doświadczenie specjalistów w Henkel okazało się nieocenioną pomocą w procesie tworzenia specjalnej żywicy światłoutwardzalnej MMD specjalnie dla twórców ultraszybkiej technologii druku przestrzennego Carbon.

Obecnie, prace w nowym ośrodku Henkel  będą sfokusowane na rozwoju innowacyjnych, wysoko zaawansowanych materiałów do zastosowań w precyzyjnych przemyśle wytwórczym – m.in. specjalistyczne urządzenia do zastosowań medycznych. Wartość inwestycji, która wyceniana jest na co najmniej kilka milionów euro, zaowocuje powstaniem kilkudziesięciu nowych miejsc pracy na stanowiskach inżynieryjnych.

Oddział Henkel w Tallaght

Jak przyznaje Martin Shanahan, prezes IDA Ireland, decyzja Henkel o rozszerzeniu zakresu technologii oddziału w Tallaght jest znaczącym krokiem kierunku nowej, wschodzącej technologii. Nie ma wątpliwości, że firma z powodzeniem wykorzysta specjalistyczną wiedzę związana z materiałami eksploatacyjnymi czy technikami adhezyjnymi, aby znaleźć niszę w rynku technologii addytywnych.

Źródło: 3dprint.com

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować