Ostatnimi czasy wśród międzynarodowych koncernów można zauważyć popularny trend dotyczący rezygnowania z usług specjalistycznych firm oferujących wytwarzanie detali w technologiach addytywnych na rzecz własnych zakładów produkcyjnych i badawczo-rozwojowych, wyposażonych w profesjonalne drukarki przestrzenne. Henkel, jeden z największych światowych producentów środków chemicznych do domowego i przemysłowego użytku podjął decyzję o wdrożeniu rozwiązań technologii przyrostowych na znacznie większą skalę niż dotychczas.

Niemiecki koncern zdecydował się na wielomilionową inwestycje, która w niedługim czasie ma doprowadzić do powstania centrum technologii przyrostowych w zakładzie produkcyjnym w Tallaght (Irlandia). Lokalizacja obiektu nie jest przypadkowa – miasto jest znane jako zagłębie przedsiębiorstw o charakterze medycznym jak i również ośrodek akademicki.

Według informacji ujawnionych przez dyrektora Centrum Technologicznego Henkel, dr Matthew’a Holloway, sukcesywne włączanie druku przestrzennego może znacznie zmienić oblicze standardowej produkcji firmy. Dodatkowo, umocni to pozycję koncernu w branży technologii przyrostowych, dając możliwość dalszego rozwoju oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań, a Henkel nie będzie kojarzony tylko z produkcją środków chemicznych oraz adhezyjnych, a stanie się mocnym graczem na rynku druku 3D.

Debiutem firmy Henkel na rynku technologii addytywnych było wprowadzenie materiałów eksploatacyjnych możliwych do wykorzystania w technologii druku 3D – obecnie koncern współpracuje z przedsiębiorstwami o ugruntowywanej pozycji w branży (m.in. HP). Doświadczenie specjalistów w Henkel okazało się nieocenioną pomocą w procesie tworzenia specjalnej żywicy światłoutwardzalnej MMD specjalnie dla twórców ultraszybkiej technologii druku przestrzennego Carbon.

Obecnie, prace w nowym ośrodku Henkel  będą sfokusowane na rozwoju innowacyjnych, wysoko zaawansowanych materiałów do zastosowań w precyzyjnych przemyśle wytwórczym – m.in. specjalistyczne urządzenia do zastosowań medycznych. Wartość inwestycji, która wyceniana jest na co najmniej kilka milionów euro, zaowocuje powstaniem kilkudziesięciu nowych miejsc pracy na stanowiskach inżynieryjnych.

Jak przyznaje Martin Shanahan, prezes IDA Ireland, decyzja Henkel o rozszerzeniu zakresu technologii oddziału w Tallaght jest znaczącym krokiem kierunku nowej, wschodzącej technologii. Nie ma wątpliwości, że firma z powodzeniem wykorzysta specjalistyczną wiedzę związana z materiałami eksploatacyjnymi czy technikami adhezyjnymi, aby znaleźć niszę w rynku technologii addytywnych.

Źródło: 3dprint.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like