Ostatnie dni zostały zdominowane przez newsy dotyczące technologię druku 3D z metalu. Dziś kolejna informacja związana z tym obszarem, tym razem w kontekście nowoczesnej medycyny. 54-letni pacjent, cierpiący na nowotwór w postaci mięsaka klatki piersiowej, na skutek choroby musiał mieć usunięty mostek oraz osiem żeber. Aby utrzymać pacjenta przy życiu, niezbędna była operacja wszczepienia mu tytanowych implantów usuniętych kości. To wiązało się niestety z komplikacjami natury technologicznej. Mostek i żebra mają bardzo skomplikowaną geometrię, co jest kłopotliwe w przypadku tradycyjnych metod ich wykonywania. Rozwiązaniem okazał się druk 3D z metalu w technologii EBM, stosowanej w drukarkach 3D firmy Arcam.

Pacjent był leczony w hiszpańskim szpitalu uniwersyteckim w Salamance. Zespół lekarzy poszukując rozwiązań, które umożliwiłyby powrót pacjenta do zdrowia, skontaktował się z australijską firmą Anatomics, która była wstanie zaprojektować odpowiedni implant. Ta z kolei skorzystała z usług innej australijskiej firmy Lab 22, specjalizującej się w druku 3D z metalu, wykorzystując w pracy drukarkę 3D Arcam.

Dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, możliwe było stworzenie nie tylko unikalnego, idealnie dopasowanego do ciała pacjenta implantu, lecz również zapewnienie mu wyjątkowo skomplikowanego kształtu, co mogło być niemożliwym do osiągnięcia w przypadku innych technologii wytwórczych. Co więcej, proces drukowania 3D implantu, był również bez porównania szybszy.

Stworzenie i wszczepienie implantu mostka i żeber, jest pierwszym tak złożonym i skomplikowanym przypadkiem wykorzystania technologii druku 3D z metalu w implantologii. Pokazuje również, iż jedynymi ograniczeniami jakie w tej chwili stoją przed nami w jej stosowaniu, są tylko pieniądze… Ograniczenia technologiczne, mamy raczej już za sobą.

Źródło: www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D