Wykorzystywanie druku 3D w optymalizacji procesów produkcyjnym od dawna stanowi inspirację dla osób działających w tej branży. W Holandii, uznawanej powszechnie za europejskie centrum rozwoju technologii druku 3D, swoją działalność prowadzą liczne firmy wykorzystujące technologie przyrostowe w codziennej pracy. Jedną z nich jest firma KCCPD, która zainwestowała niedawno w drukarkę 3D VSHAPER.

KCCPD specjalizuje się w programowaniu maszyn sterowanych numerycznie, wspomagających procesy frezowania i toczenia. Firma wspiera swoich klientów w tworzeniu programów do obróbki prototypów i tworzenia małych serii produktów. Obróbka tych komponentów jest niezwykle kosztowna, a programowanie maszyn często bardzo czasochłonne. Dla tego typu zastosowań, druk 3D okazuje się być bardzo dobrą alternatywą. Pozwala ograniczyć koszty, a przy tym wspomaga wytwarzanie skomplikowanych kształtów, często niemożliwych do wykonania na centrum obróbczym.

Pomysł na zastosowanie druku 3D zrodził się z potrzeby wytworzenia pewnego elementu do prowadnicy kabla dla jednego z klientów firmy. Maszynowa obróbka tego komponentu wymagała użycia pięcioosiowego centrum obróbczego, z kolei zastosowanie druku 3D okazało się szybszym i tańszym rozwiązaniem. W konsekwencji zmniejszono koszty produkcji o ponad 30%.

Z doświadczeń firmy KCCPD wynika, że znaczna ilość komponentów używanych przez konstruktorów, może być wytworzona za pomocą drukarek 3D. Generuje to ogromne oszczędności, ponieważ maszyny sterowane numerycznie angażowane są wówczas wyłącznie do prac, w których ich użycie jest nieodzowne.

Jak opisuje to Gydo Keijzer – właściciel i założyciel KCCPD, nie wszystkie produkty firmy muszą być wytwarzane za pomocą maszyn CNC, zwłaszcza, że wykorzystywanie technologii druku 3D do tworzenia komponentów i osprzętu, pozwala wygenerować ogromne oszczędności. Właściciel KCCPD przyznaje, że to dopiero początek przygody prowadzonej przez niego firmy z drukiem 3D. Firma planuje prowadzić prace wykorzystując urządzenia drukujące materiałem ABS, a następnie zainwestować w maszynę drukującą w PEEK-u.

Honorata Mirańska Verbunt z firmy Vekashape – dystrybutora drukarek 3D VSHAPER, twierdzi że urządzenia z serii VSHAPER One Pro, drukujące z PEEK w temperaturze 450°C cieszą się dużym zainteresowaniem w krajach Beneluksu. Producent zamierza w dalszym ciągu eksplorować ten temat, chcąc docelowo umożliwić tworzenie dużych gabarytowo wydruków w PEEK-u za pomocą swoich urządzeń.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować