Ten temat ma pozornie niewiele wspólnego z drukiem 3D, ponieważ opisuje pewną aplikację na iPhone`a o charakterze społecznościowym, jednakże jej funkcjonalności aż proszą się o wykorzystanie w świecie druku 3D. How.Do to program służący do tworzenia prostych i łatwych tutoriali. Sprowadza się on do tego, że robimy smartfonem zdjęcie i nagrywamy do niego komentarz. Następnie powtarzamy całą operację  – zdjęcie po zdjęciu – klatka po klatce, aż otrzymujemy gotową instrukcję. Instrukcję tagujemy i publikujemy w sieci – pozostali użytkownicy aplikacji mają do niej dostęp i możliwość dodawania opinii i komentarzy.

Na wstępie przyznam, że wiem, że aplikacja ma poważny handicap w postaci tego, iż działa tylko pod iPhone. Powszechnie wiadomo, że żaden szanujący się konstruktor drukarek 3D nie korzysta z tego telefonu i raczej nie zacznie, szczególnie po koszmarnym updacie do iOS 7. Mimo to zachęcałbym do tego aby się nad nią chwilę pochylić, ponieważ idealnie sprawdziłaby się w tworzeniu świetnych tutoriali dla rozwiązań RepRapowych. Może z powodzeniem zastąpić bądź to kręcenie filmów, które sporo więcej ważą i wymagają uploadowania do YouTube lub pisania elaboratów na blogach lub forach. w How.Do wystarczy fotka, szybki komentarz. Tutorial powstaje praktycznie tu i teraz i jest gotowy do publikacji natychmiast po jego utworzeniu. Ciekawą opcją do wykorzystania jest również część społecznościowa, w postaci dodawania komentarzy do opublikowanego materiału.

Aplikacja jest darmowa i funkcjonuje od ok. roku. Posiada w swojej bazie mnóstwo tutoriali, niestety nie udało mi się znaleźć nic dotyczącego druku 3D, chociaż znalazłem instrukcję poświęconą tworzeniu prostej drukarki do papieru. Link do tutorialu można po publikacji wysłać w postaci SMS, maila lub opublikować na Twitterze czy FB. Generalnie wszystkim reprapowiczom (lub reprapperom jak zwykł nazywać ich Reality Maker) posiadającym iPhona polecam zapoznać się z tą appką i ją potestować. Reszty nie namawiam bo i tak z jej powodu nie kupią iPhone`a…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like