3D Printerworks to amerykańska, mało znana w naszym kraju firma, która na rynku druku 3D działa nieprzerwanie od kilku lat. Dotychczas produkowane przez nich urządzenia przeznaczone były głównie na rynek konsumencki, jednak za sprawą modelu HT 5800 ma się to zmienić. Nowa konstrukcja powstała z myślą o zastosowaniu w przemyśle.

Drukarki 3D produkowane przez 3D Printerworks nie silą się na bycie królami designu. Producenci w czasie ich konstruowania postawili głównie na prostotę i funkcjonalność. Finezyjnie wykończone oraz przykuwające uwagę obudowy zastąpiono tu tradycyjnymi profilami aluminiowymi oraz poliwęglanem. Na pierwszy rzut oka wyglądają one jak typowe konstrukcje, wykonane przez nieco bardziej ogarniętego amatora. Uwaga ta nie musi być wcale zarzutem, to po prostu luźne spostrzeżenie.

Pierwszą, wyprodukowaną przez tego producenta, drukarką 3D był CreatorBot. Jego premiera miała miejsce w 2014 roku, a samo urządzenie skierowane było głównie na rynek konsumencki. Produkt został na tyle ciepło przyjęty, że jego następcą został CreatorBot drugiej generacji (wersja odświeżona, z kilkoma poprawkami i ulepszeniami). Przez te cztery lata firma nabrała doświadczenia, czego efektem jest próba swoich sił na rynku przemysłowych drukarek 3D.

HT 5800 stawia przede wszystkim na obszar roboczy. Ten, w każdej z osi, wynosi w tym wypadku całkiem niezłe 457 mm. Sama nazwa urządzenia ma nawiązywać nawet do wyrażonej w calach objętości całej przestrzeni roboczej.

Do innych, najważniejszych cech HT 5800 możemy zaliczyć również:

  • w pełni zamkniętą komorę roboczą, izolującą wydruki 3D od warunków otoczenia,
  • platformę roboczą podgrzewaną do 160°C, dzięki czemu można na niej drukować z wielu wymagających materiałów inżynierskich,
  • podwójny ekstruder z głowicami rozgrzewającymi się do 420°C, zapewniając tym samym możliwość drukowania z tworzyw podporowych oraz wysokotemperaturowych,
  • automatyczną kalibrację prawidłowej odległości głowicy drukującej od platformy roboczej,
  • wykonaną z grubego szkła platformę roboczą, wyposażoną w system adhezyjny powalający na dobre trzymanie drukowanych w 3D modeli oraz ich łatwe ściąganie po jej ostudzeniu,
  • czujnik wykrywania braku filamentu oraz związane z nim automatyczne wstrzymywanie wydruku,
  • możliwość korzystania ze szpul z filamentem o masie 2 kg,
  • dyszę o średnicy 0,8 mm, która umożliwia szybkie drukowanie 3D obiektów o dużych gabarytach.

Sporą ciekawostką jest fakt, że do omawianej drukarki 3D dostarczany jest w pełni skonfigurowany laptop, który umieszczony jest na specjalnym wysięgniku, umieszczonym z boku HT 5800. Posiada on kompletne oprogramowanie oraz sterowniki, które pozwalają na uruchomienie urządzenia od razu po jego rozpakowaniu. Podobne rozwiązania stosowane są w systemach przemysłowych drukarek 3D z naprawdę górnej półki.

Równie przydatne, ale mniej przykuwające uwagę rozwiązanie polega na wykorzystaniu szafki, na której umieszczona jest HT 5800. Można wykorzystać ją jako schowek do przechowywania narzędzi oraz materiałów eksploatacyjnych.

HT 5800 wyceniono na 14.500 $, a czas oczekiwania na dostawę wynosi od sześciu do dziesięciu tygodni. W cenę urządzania wliczone są koszty dostawy, instalacji oraz dwudniowego szkolenia operatorów.

Źródło: www.fabbaloo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować