HYREL System 30 – poziom wyżej niż RepRap

7

HYREL 3D to swoisty ewenement na rynku niskobudżetowych drukarek 3D. Przede wszystkim jest ona najmniej niskobudżetowa spośród wszystkich tego typu urządzeń na rynku. Wynika to ze specyfiki zastosowanych w nich rozwiązań, które są dedykowane do tworzenia bardziej zaawansowanych projektów. Drukarki 3D Marki HYREL 3D to w gruncie rzeczy już urządzenia półprofesjonalne, dedykowane dla firm przemysłowych lub wyspecjalizowanych biur konstrukcyjnych. Najnowsza produkcja firmy – System 30, to już w ogóle klasa sama dla siebie. To chyba pierwsza drukarka 3D tego rodzaju, wyposażona we własny… komputer!

Źródło: www.hyrel3d.com

Źródło: www.hyrel3d.com

HYREL System 30 to drogie urządzenie. W zależności od konfiguracji, kosztuje od 4000 $ do 7000 $ (ok. 12800 – 22400 PLN). Tym samym w dużej mierze eliminuje się z grona tzw. drukarek osobistych. Jeżeli miałby się na nią zdecydować amator-hobbysta, to tylko pod warunkiem, że będzie miał dokładnie sprecyzowane oczekiwania, które będą mogły zostać spełnione akurat za pomocą tego konkretnego urządzenia. HYREL swoimi drukarkami 3D celuje przede wszystkim w sektor przemysłowy oraz szkolnictwo.

Źródło: www.hyrel3d.com

Źródło: www.hyrel3d.com

System 30 ma w pełni zabudowaną komorę roboczą. Dzięki temu może w większym stopniu kontrolować temperaturę co ma duże znaczenie przy druku 3D z ABS, ponieważ użytkownik ma wtedy większą kontrolę nad kurczliwością materiału. Również filament używany do druku 3D znajduje się w zamkniętym boxie. Ponadto, drukarka 3D ma zainstalowany system odprowadzania spalin. W przeciwieństwie do wcześniejszych modeli, ma minimalnie większy obszar roboczy, na poziomie 22,5 x 20 x 20 cm. Posiada możliwość drukowania z użyciem aż 4 extruderów!

Źródło: www.hyrel3d.com

Źródło: www.hyrel3d.com

Inne cechy tego urządzenia, to m.in.:

  • możliwość druku 3D z szeregu tradycyjnych jak i mocno nietypowych materiałów, w rodzaju: ABS, PLA, nylon, glina, plastelina, sugru, silikon RTV i porcelana
  • w pełni stalowa, bezpieczna konstrukcja
  • oświetlenie wewnątrz komory roboczej
  • wyłącznik bezpieczeństwa
  • możliwość łatwego i przystępnego montażu dodatkowych komponentów lub ich wymiany na inne
  • elektronika Gib System.

Kolejna rzecz, która czyni tą drukarkę 3D wyjątkową, to 14-calowy ekran dotykowy umożliwiający komunikację z komputerem, w który urządzenie jest wyposażone. To oparty PC oparty o INTEL Atom, który pozwala na wykonywanie działań bez potrzeby podłączania się pod inny, zwykły komputer. I jest to swego rodzaju mała rewolucja, jeśli chodzi o drukarki 3D, ponieważ czyni z drukarki 3D całkowicie niezależne urządzenie. Nie znaczy to bynajmniej, że od tej pory wszystkie drukarki 3D będą wyposażone w komputer pokładowy (podobnie jak nie są tradycyjne drukarki do papieru), niemniej jednak biorąc pod uwagę, iż HYREL System 30 nie jest zwykła drukarką 3D, może to mieć bardzo ciekawe zastosowanie w określonych firmach i miejscach w których drukarka docelowo stanie.

Źródło: www.hyrel3d.com

Źródło: www.hyrel3d.com

Mimo to, jedno jest pewne – 14-calowy ekran dotykowy to coś, co przydałoby się w większości drukarek 3D…

Źródło: www.3dprinterworld.com / www.hyrel3d.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.