Belgijskie i.materialise i amerykańskie Shapeways ogłosiły w tym tygodniu premiery nowych, elastycznych materiałów jakie wprowadzają do oferty. Chociaż zupełnie się od siebie różnią, mają bardzo podobne właściwości i znacząco zwiększają dotychczasowe możliwości projektantów.

imaterialise vs shapeways

Materiał wprowadzany przez i.materialise jes gumo-podobnym tworzywem, które było wykorzystane m.in. przy produkcji słynnych kreacji Iris van Herpen, o których pisaliśmy w styczniowym artykule o Tygodniu Mody w Paryżu. Na chwilę obecną materiał jest dostępny tylko w kolorze czarnym. Mimo podobnych właściwości, nie jest tak mocny i wytrzymały jak zwykła guma. Może byc używany przy tworzeniu różnego rodzaju akcesorii, krawiectwa oraz gadżetów wykorzystujących unikalne właściwości materiału.

Źródło: www.i.materialise.com

Źródło: www.i.materialise.com

Materiał można już testować. W trakcie okresu testowego, centymetr sześcienny materiału będzie kosztować €2 + €5 za koszty obsługi produkcji, z tym że cena ta spada w przypadku druku większej ilości modeli. Materiał jest na razie dostepny tylko na Europę, i.materialise.com nie uzyskało póki co atestów na sprzedaż i dystrybucję materiału m.in. do USA.

Źródło: www.i.materialise.com

Źródło: www.i.materialise.com

Shapeways wprowadza z kolei materiał o nazwie Elasto Plastic. Jest to elastyczny, plastyczny materiał charakteryzujący się dużą odpornścią i sprężystością. Został stworzony w procesie spiekania laserem cząsteczek sproszkowanego platiku o określonych właściwościach, dzieki czemu uzyskuje szorstką, ziarnistą powierzchnię. Nie jest idealnie wodoszczelny, ale utrzymuje płyny. Nie jest również odporny na wysokie temperatury i ogień.

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Podobnie jak materiał z i.materialise, Elasto Plastic jest przeznaczony na chwilę obecną do testów. Można zamówić wydruk modeli z tego materiału, ale nie będzie można ich kupić w sklepie Shapeways. Jego koszt to 1,75$ za centymetr sześcienny + 1,95$ za koszty obsługi produkcji.

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować