Amerykańska agencja kosmiczna zrobiła kolejny krok w przybliżaniu ludziom kosmosu. NASA udostępniła pod koniec zeszłego tygodnia darmową aplikację Mars Trek, która pozwala nam oglądać powierzchnię Czerwonej Planety na zasadzie znanej z Google Earth.

Aplikacja pozwala nam nie tylko podziwiać powierzchnię planety w 2D i 3D, ale także udostępnia nam szereg narzędzi, m.in do kalkulacji położenia słońca czy pomiaru odległości i wysokości terenu. Mars Trek dostarczy nam też wiadomości o najciekawszych „atrakcjach” planety (m.in. o najwyższej znanej górze w Układzie Słonecznym, Olympus Mons, liczącej ponad 21 km wysokości). Dodatkowo na mapę naniesiona jest także masa informacji związanych z misjami marsjańskich łazików Spirit, Opportunity, Curiosity, Phoenix i Sojourner.

Screen Shot 2015-07-13 at 14.30.26

Czytelników naszego serwisu z pewnością jednak najbardziej zainteresuje fakt, że NASA udostępnia poprzez aplikację Mars Trek modele 3D powierzchni planety. Modele (w formacie .stl) można pobierać w łatwy sposób, zaznacząjąc wybrany fragment powierzchni planety i klikając opcję „Generate STL”. Możemy w ten sposób pobierać kilkudziesięcio-megabajtowe pliki przystosowane specjalnie pod druk 3D. Wystarczy wydrukować i już możemy się cieszyć własną działką na Czerwonej Planecie.

dzialkanamarsie

Aplikacja Mars Trek dostępna jest na stronie: http://marstrek.jpl.nasa.gov.

Źródło: www.3ders.org
Zdjęcia: NASA Mars Trek

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News