Jedną z największych wad dousznych słuchawek stereo jest to, że przeważnie nie są najwygodniejsze i często wypadają, zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywny styl życia. Pomimo tego, że jakość dźwięku w tego typu urządzeniach nieustannie się polepsza, to komfort ich użytkowania nie zmienia się od lat. Aż do teraz. A wszystko przy udziale specjalnego skanera oraz drukarki 3D.

Rozwiązanie na tę bolączkę znalazła firma Lantos Technologies Inc, (amerykański startup działający przy MIT), wypuszczając na rynek wykonywane na zamówienie, personalizowane wkładki douszne do słuchawek Uvero. Każdy komplet wykonywany jest indywidualnie, tak aby idealnie pasował do uszu klienta.

Na potrzeby projektu skonstruowano specjalny skaner Aura, który wykonuje obrazowanie wnętrza ucha, mierząc między innymi jego średnicę oraz głębokość. Za projekt ten odpowiada Douglas Hart, inżynier z MIT, ekspert od obrazowania. Na swoim koncie ma już takie osiągnięcia jak opracowanie metody skanowania zębów, która to wykorzystywana jest do tworzenia dokładnych form przy wykonywaniu koron i mostów dla potrzeb stomatologii. Ta sama zasada została wykorzystana w skanerze Aura.

https://www.youtube.com/watch?v=YDqZXYIzMA8

Urządzenie posiada na swoim końcu specjalną membranę, która wprowadzana jest do ucha. Następnie membrana rozszerza się, dopasowując się idealnie do anatomicznego kształtu wnętrza kanału słuchowego. Najciekawszy proces odbywa się wewnątrz membrany. Znajduje się tam aparat cyfrowy, który wykonuje zdjęcia jej wnętrza. Na podstawie tych obrazów wykonywany jest cyfrowy model 3D, który następnie jest drukowany jako silikonowe wkładki douszne.

Największą zaletą takich personalizowanych słuchawek, jest to że dźwięk trafia bezpośrednio do kanału słuchowego i nie jest nigdzie po drodze tłumiony, idealnie też odcinają dźwięki otoczenia oraz nie wypadają z uszu nawet podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych.

Wprawdzie słuchawki tego typu są używane od jakiegoś czasu przez profesjonalnych muzyków, ale teraz dzięki technologii druku 3D trafiają też do użytku komercyjnego. Rynkowa cena słuchawek Uvero ustalona została na poziomie 269$. Dużym ograniczeniem usługi jest, póki co, brak możliwości sprzedaży zestawów poprzez sieci sklepów internetowych, nawet sprzedaż poprzez sieci stacjonarne może stanowić problem, ponieważ skan ucha może zostać wykonany tylko przez przeszkolonego specjalistę.

https://youtu.be/EfbFH1JN6Wk

Warto wspomnieć, że podobnego typu rozwiązania są stosowane już od jakiegoś czasu. Nie trzeba nawet szukać daleko. Na rodzimym rynku podobne rozwiązania oferuje polski oddział firmy HS Profile. W ofercie firmy znajdują się między innymi personalizowane ochronniki słuchu dla osób pracujących w ciągłym, uciążliwym hałasie. Różnica jest tylko w sposobie pozyskiwania „odcisku” kanału słuchowego, ponieważ ten jest wykonywany jako odlew wnętrza ucha. Odlew ten jest następnie digitalizowany za pomocą specjalnego skanera oraz drukowany na drukarkach 3D. Do każdego ochronnika montowany jest odpowiedni, w zalezności od potrzeb, filtr wygłuszający.

Dużym ograniczeniem dla przedstawionych rozwiązań jest ich zasięg lokalny. Kto wie, może dobrym pomysłem była by sieć „stoisk” w stylu budek fotograficznych, w których odbywało by się automatyczne pobieranie skanów ucha, te mogły by być automatycznie wysyłane do producenta, a po kilku dniach odbieralibyśmy tylko paczkę z gotowymi słuchawkami.

Źródło: www.3ders.org, www.uvero.com, www.lantostechnologies.com, www.hsprofile.pl, www.youtube.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. Hm, takie budki to na przykład salony audiologiczne, których w większych miastach jest pełno, a które mogą wykonać model ucha za kilkadziesiąt złotych. Model może być oczywiście w .obj albo .stl albo jakiejkolwiek innej chmurze punktów albo fizyczny, którego nawet nie trzeba drukować, bo można odlać.
    Ja ze swojego doświadczenia polecam termoformowalne pianki Comply, które w połączeniu z uniwersalnymi słuchawkami o bardziej anatomicznej konstrukcji, doskonale dopasowują się do ucha tłumiąc dźwięki otoczenia i zapewniając precyzję dźwięku. Ich wadą jest, że trudniej je wyczyścić niż gładkie tworzywo „customów”.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D