Dynamika sektora przemysłowych drukarek 3D wzrasta z roku na rok. Rozwój rynku napędzany będzie przede wszystkim przez przemysł lotniczy, motoryzacyjny oraz segment medyczny i naukowy. Zainteresowanie czy wręcz ekscytacja technologią addytywną HP Multi Jet Fusion na świecie nie słabnie odkąd kalifornijski gigant po raz pierwszy w 2014 roku zaprezentował swoje urządzenia z tej serii. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż HP swoją autorską technologią, zwiększył niemal dziesięciokrotnie prędkość druku 3D w stosunku do innych, konkurencyjnych technik przyrostowych.

Od kilku tygodni na rynku dostępna jest najnowsza seria urządzeń 3D HP, które drukują addytywnie w pełnym kolorze. W premierowej części mojego artykułu odnośnie HP Jet Fusion 3D 580 Color skupiłam się na procesie unboxingu. Informowałam o pierwszych krokach technologii Multi Jet Fusion w Polsce, którym mieliśmy wspólnie okazję przyjrzeć się w reportażu uzupełnionym dodatkowo galerią zdjęć oraz krótką relacją filmową. Teraz czas na część drugą, w której zapoznamy się z dokładnymi założeniami technicznym HP Jet Fusion 3D 580 Color, do których przyszły użytkownik będzie musiał dostosować swoją infrastrukturę, żeby w stu procentach wykorzystać możliwości, które oferuje urządzenie.

Polski dystrybutor – HP3D.pl, na swoim przykładzie chce pokazać wszystkim zainteresowanym, jak wygląda cały proces wdrożenia takiego urządzenia. Właśnie zakończył instalację pierwszej drukarki 3D, o czym informuje wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby prototypować, budować modele rzeczywiste czy też wytwarzać komponenty mechaniczne, w oparciu o druk 3D w pełnym kolorze.

Rozwiązania HP Multi Jet Fusion są przeznaczone i przystosowane do pracy w innym środowisku niż domowe drukarki 3D, wymagają zatem profesjonalnej instalacji. Przed przystąpieniem do wdrożenia systemu w swojej organizacji konieczne jest przeprowadzenie weryfikacji warunków technicznych w miejscu przyszłego użytkowania urządzenia. Obejmuje ona sprawdzenie instalacji elektrycznej, wentylacji, a także personelu, który będzie zajmował się jego obsługą.

HP wymaga, aby technicy pozytywnie zakończyli cykl szkoleń operatorskich, pozwalających na profesjonalną eksploatację. Jeśli wszystkie wymogi są spełnione i środowisko pracy jest zgodne z wytycznymi producenta, można przystąpić do instalacji, która trwa kilka dni.

Pierwsza czynność to standardowe usunięcie wszystkich zabezpieczeń, które producent umieścił w celu ochrony przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas transportu. Należy pamiętać o wewnętrznych blokadach elementów ruchomych, które także powinny być w polu zainteresowania instalatora. Jeśli już wszystkie moduły zabezpieczające zostały usunięte, można zająć się podłączeniem zasilania, które producent rekomenduje dla instalacji elektrycznej na poziomie 36A.

Jeżeli urządzenie zostało właściwie podłączone, automatycznie rozpocznie inicjalizację.

Komunikat wyświetlający się na ekranie, nie pozostawia wątpliwości, że możemy zacząć uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych, czyli głowicy termicznej, zestawów głowic drukujących, tzw. agentów (detailing i fusing) barwników, poliamidu CB PA12, filtrów oraz rolki czyszczącej do głowicy drukującej i modułu lampy.

Następnie przechodzimy do montażu i kalibracji głowic. Po zakończeniu tych czynności kolej na oprogramowanie, do tego potrzebny nam będzie komputer z 64 bitowym systemem i optymalnie 64 GB RAM wolej pamięci operacyjnej.

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest fakt, że drukarka HP Jet Fusion 3D 580 Color musi być stale podłączona do sieci WAN. Praca w trybie offline jest dostępna maksymalnie przez 10 dni, po tym okresie, żeby zachować możliwość dalszej realizacji naszych projektów, musimy ponownie aktywować urządzenie na serwerach HP – każda jego aktywność jest bowiem monitorowana przez producenta i raportowana, co pozwala ograniczyć błędy i śledzić przebieg aktualnych procesów. Drukarki 3D HP Jet Fusion 3D cały czas zbierają dane, aby zapewnić lepszą obsługę i pomoc techniczną użytkownikom oraz umożliwić im zdalne zarządzanie swoim procesem druku 3D. Stała łączność sprzętu z systemem HP to gwarancja wychwycenia nawet najmniejszej usterki, jak tylko się pojawi. Pozwala to wydłużyć sprawność i zagwarantować dłuższy okres eksploatacji drukarki 3D.

Po zakończeniu instalacji oprogramowania, urządzenie jest gotowe do pracy.

O tym jak wyglądają pierwsze wydruki, ile trwa pełen cykl pracy urządzenia oraz jak odzyskuje się nie wykorzystany materiał CB PA 12 w HP Jet Fusion 580 3D Color, dowiecie się już wkrótce z kolejnych artykułów cyklu.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D