Nie każdy model znaleziony w Internecie nadaje się do druku 3D. To samo dotyczy projektów wychodzących spod „dłuta” niejednego profesjonalnego projektanta, zwłaszcza jeśli nie jest w żaden sposób zaznajomiony z tą technologią. Z pewnością każda drukarnia 3D posiada swoje doświadczenia z takimi projektami, gdzie naprawa modelu jest tylko pierwszym etapem długiej drogi do zakończenia zlecenia. Z drugiej strony nawet bardzo dobrze przygotowany model może czasem wymagać szybkiej poprawki.

Tematem zajęli się naukowcy z uniwersytetów MIT oraz Columbia. Opracowali oni InstandCAD – wtyczkę, której zadaniem jest optymalizacja oraz edycja plików pod kątem druku 3D. Cała procedura odbywa się w czasie rzeczywistym, a jej efekty widzimy natychmiastowo. Jak to zwykle w przypadku wtyczek bywa, nie działają samodzielnie, lecz stanowią rozszerzenie do istniejącego oprogramowania (w tym przypadku cadowskiego).

InstandCAD przeznaczona jest dla najpopularniejszych na rynku programów do modelowania 3D (między innymi SolidWorks oraz Onshape) i powstała z myślą o branżach motoryzacyjnej oraz lotniczej. Głównym „problemem” tych programów jest ich parametryczność, zmiana jednej z właściwości projektu wymaga wiele czasu, co w znacznym stopniu wydłuża proces projektowania. Opracowana przez naukowców wtyczka zamierza rozwiązać ten problem.

Przygotowany wcześniej w oprogramowaniu CAD model możemy dzięki InstandCAD do woli poprawiać, ulepszać oraz optymalizować pod kątem drukowania 3D. Wysyłany jest on bowiem do chmury, w której w tym samym czasie uruchomiona zostaje jego ocena oraz symulacja geometryczna. W tym momencie otrzymujemy możliwość skorzystania z dwóch trybów pracy z projektem.

„Eksploracja Interaktywna” zawiera wbudowany, prosty interfejs, który w czasie rzeczywistym podaje wszystkie niezbędne parametry, na które wpływ mają dokonane przez nas zmiany. „Optymalizacja Automatyczna” to z kolei zestaw narzędzi pozwalający na uzyskanie pożądanego efektu „od drugiej strony”. Zadajemy jaki chcemy uzyskać efekt (na przykład uzyskanie jak najniższej wagi, przy zachowaniu, jak najwyższej wytrzymałości), a system sam dostosuje wszystkie elementy, żeby osiągnąć zamierzony cel.

Poza zastosowaniem profesjonalnym, InstantCAD może znaleźć uznanie również pośród klientów indywidualnych, którzy chcą w prosty sposób zapoznać się z projektowaniem 3D. Pełną dokumentację oraz kod źródłowy wtyczki (pojawi się tam niebawem) można pobrać tutaj.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like