O Iris van Herpen, młodej holenderskiej projektantce mody, która ze swoimi wizjonerskimi kolekcjami na styku sztuki, architektury i technologii na dobre zdążyła wpisać się do historii, a także zdobyć uznanie gwiazd (w jej projektach pojawiały się m.in. Björk i Lady Gaga) pisaliśmy już w styczniu br. Projektantka regularnie pojawia się na tygodniu mody Houte Couture w Paryżu i tym razem zaprezentowała nowy projekt, który powstał dzięki technologii druku 3D belgijskiej firmy Materialise.

druk 3d

Źródło: materiały prasowe

Projekt van Herpen powstał we współpracy z Isaiem Blochem, belgijskim architektem i grafikiem. Na jego potrzeby stworzono najpierw komputerowy projekt, który udoskonalono i przygotowano do druku 3D dzięki oprogramowaniu Materialise. Następnie nabrał on życia dzięki stereolitografii Mammotha, addytywnej technice produkcyjnej, która tworzy obiekty warstwa po warstwie. Lasery UV przenoszą projekt w płynnej żywicy, która twardnieje pod wpływem wiązki lasera. W rezultacie powstał trójwymiarowy obiekt będący fizycznym odpowiednikiem komputerowego projektu.

druk 3d

Źródło: materiały prasowe

Tak o najnowszej kreacji van Herpen mówi Sven Hermans, Account Manager w Materialise: „Po raz pierwszy pracowaliśmy z Iris van Herpen nad produkcją hybrydowej kreacji, w której wykorzystaliśmy wyjątkową, przypominającą rusztowanie, przezroczystą strukturę, powstałą dzięki stereolitografii Mammotha. Praca z Iris van Herpen, urzeczywistnienie jej skomplikowanych geometrycznych projektów, to było wyzwanie, ale i przyjemność. Dzięki drukowi 3D kreacje są bezszwowe i – dosłownie – szyte na miarę. Mogliśmy pozwolić sobie na stworzenie projektów, których nie uzyska się podczas przygotowywania w standardowym trybie, kiedy skomplikowane kształty muszą powstać szybko i w jednoczęściowej formie.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Materialise powstał jako uniwersytecki projekt, którego celem było szybkie tworzenie prototypów. W trakcie rozwoju firmy, zaczęto oferować chirurgom precyzyjne modele organów pacjentów, przetwarzając wyniki badania tomografem w drukowane obiekty. Znacząco poprawiły one diagnozowanie i planowanie operacji. Były także wykorzystywane jako pierwowzory dla medycznych implantów i protez. Postępujące badania i nacisk na innowacyjność wspieraną przez Unię Europejską spowodowały, że poszerzono możliwości wykorzystania technologii, którą dziś można spotkać także w badaniach medycznych, przemyśle motoryzacyjnym, modowym i segmencie konsumenckim. Firma jest obecnie liderem w druku 3D, zatrudnia prawie 900 osób, stymulując europejski przemysł i tworząc nowe miejsca pracy.

Źródło: materiały prasowe

Źródło: materiały prasowe

Od 1990 roku Materialise zajmuje znaczącą pozycję na polu Additive Manufacturing (AM). Główna siedziba znajduje się w Leuven w Belgii, firma ma także filie na wielu rynkach na świecie. Materialise ma największe zasoby technologiczne w Europie niezbędne do druku 3D. Firma jest także znana jako producent innowacyjnego oprogramowania. Wiedzę i umiejętności związane z drukiem 3D wykorzystuje między innymi w przemyśle i zastosowaniach medycznych, a także w rozwiązaniach biomedycznych i klinicznych, w tym technologii przetwarzania obrazu i symulacjach chirurgicznych. Tym samym Materialise odpowiada na zróżnicowane zapotrzebowania klientów z obszaru produkcji, tworzenia prototypów i medycyny. Firma współpracuje z dużymi partnerami z branży motoryzacyjnej, elektronicznej i konsumenckiej; odpowiadając na potrzeby m.in. znanych szpitali, instytutów naukowych i badawczych, a także klientów indywidualnych, którzy chcą ożywić swoje projekty dzięki i.materialise czy oferując zakup .MGX design. Maszyny Mammoth firmy Materialise to największe i najszybsze tego typu urządzenia stereolitograficzne na świecie, zbudowane specjalnie na potrzeby firmy.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D