Podczas targów CES w Las Vegas w styczniu tego roku, 3D Systems zaprezentowało całą masę premierowych urządzeń. Uwaga większości osób była skupiona na trzech z nich: nowych wersjach drukarek 3D z serii Cubify – Cube 3 i CubePRO oraz pierwszej komercyjnej drukarce 3D drukującej z cukru – ChefJet. Tymczasem na CES pojawiło się jeszcze jedno urządzenie, jak najbardziej warte uwagi, a do tej pory zupełnie przeze mnie pominięte – iSense, czyli nakładka na iPada przekształcająca go w skaner 3D.

Aby tego dokonać, wszystko co należy zrobić to doczepić iSense to tabletu, uruchomić aplikację i… zacząć skanować. Urządzenie zostało stworzone dla 3D Systems przez Occipital i korzysta z dokładnie tego samego oprogramowania co niskobudżetowy, ręczny skaner 3D firmy 0 Sense. Dzięki temu wszystko trafia od razu do ekosystemu Cubify, gdzie możemy nasz skan 3D w prosty i szybki sposób wydrukować na którymś z dwóch Cube`ów.

iSense 02

iSense ma bardzo duży zasięg z możliwością skanowania 3D zarówno małych jak i bardzo dużych obiektów. Posiada funkcję automatycznego rozpoznawania, dzięki czemu “skupia się” na pojedynczym obiekcie z pominięciem tła. Oprócz tego posiada pozostałe opcje znane z Sense`a, czyli możliwość wyboru przedmiotu skanowania 3D (obiekt lub człowiek) oraz różnych efektów i opcji dodatkowych (kadrowanie, wygładzanie etc.).  

Specyfikacja techniczna:

  • zasięg: 0,4 – 3,5 metra
  • obszar widoku: poziomy 58°, pionowy 45°
  • zakres skanowania 3D: min: 0,2 m x 0,2 m x 0,2 m, max: 3 m x 3 m x 3 m
  • rozdzielczość przestrzenna XY: @ 0,5m: 0,9mm
  • rozmiar obrazu na głębokość: VGA (640 x 480)
  • rozmiar obrazu ze względu na kolor: QVGA (320 x 240)
  • oprogramowanie: iOS 7 and later
  • kompatybilność: iPad Air, iPad mini, iPad 4 z wyświetlaczem Retina
  • długość życia baterii: 3-4 godziny ciągłej pracy, powyżej 1000 godzin w stanie spoczynku.

Co ciekawe, cena urządzenia wynosi 499 $ (ok. 1600 PLN + podatki, cła i transport z USA) co stanowi o 100 $ więcej niż Sense, który jest zupełnie niezależnym urządzeniem. Różnica może wynikać z faktu, iż Sense musi być zawsze podłączony kablem do komputera podczas gdy iSense jest urządzeniem w pełni mobilnym, z którego możemy korzystać dowolnie – gdzie tylko jesteśmy w danej chwili.

iSense 03

Tak jak w przypadku Sense`a tak i tutaj prezentowane urządzenie jest bardziej zabawką niż pełnoprawnym skanerem 3D. Jest świetnym gadżetem, za pomocą którego można świetnie wykorzystać również drukarkę 3D, niemniej praktycznie jest bezużyteczny w jakimkolwiek profesjonalnym zastosowaniu. Efekty pracy będą bardzo podobne do Kinecta, którego również można z powodzeniem wykorzystywać jako skaner 3D. Z drugiej strony, jako że urządzenie jest tanie, mam nadzieję, iż lada moment rynku usług nie zasypią oferty super taniego, komercyjnego skanowania 3D, które będzie się odbywało za pomocą tabletu wyposażonego w iSense…?

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Skanery 3D