Firma Stratasys przedstawiła nową drukarkę 3D J5 DentaJet ™, dedykowaną do zastosowań w stomatologii. Urządzenie jest odpowiednie do pracy w warunkach laboratoryjnych i zapewnia wysoką wydajność druku 3D, zachowując nienaganną precyzję. J5 DentaJet ™ umożliwia drukowanie z wielu materiałów jednocześnie, zachowując pięciokrotnie wyższą wydajność, niż inne urządzenia tej klasy. Nowa drukarka 3D Stratasys posiada małe wymiary zapewniając pole robocze w kształcie koła, o powierzchni 0,43 m2. 

Jednoczesne drukowanie 3D elementów z różnych materiałów jest często stosowane w stomatologii, między innymi do produkcji ruchomych protez częściowych i implantów dentystycznych. Poszczególne elementy protez i implantów powinny być wykonane z nieprzezroczystego, miękkiego lub biokompatybilnego materiału. Dzięki wielomateriałowemu drukowaniu, nowa drukarka 3D Stratasys umożliwia wykonanie komponentów z pięciu różnych żywic, w trakcie jednego wydruku, bez konieczności używania wielu urządzeń. 

Urządzenie od Stratasys umożliwia drukowanie 3D modeli pokazowych, których wykonanie dotychczas wiązało się z koniecznością czasochłonnego modelowania z wosku. Dzięki J5 DentaJet ™ ich wytworzenie będzie możliwe za pomocą jednego urządzenia w trakcie kilku godzin. Modele mogą być drukowane 3D z dokładnością do 18,75 mikronów, czyli mniej niż połowy szerokości ludzkiego włosa. 

Nowa drukarka 3D J5 DentaJet ™ została przetestowana w trakcie beta testów przez laboratoria ortodontyczne i stomatologiczne. Pierwszy z nich przeprowadzono w rodzinnym laboratorium NEO Lab w Andover w stanie Massachusetts. Jak twierdzą użytkownicy, urządzenie zapewnia znaczną poprawę wydajności i automatyzację. Każdego dnia w laboratorium produkuje się 600 aparatów ortodontycznych dla 3000 klientów. Drukarka 3D jest w stanie wydrukować wiele modeli w jednym wydruku, dzięki czemu modele powstają znacznie szybciej niż przy użyciu konwencjonalnych metod wytwórczych. 

Motor City Lab Works było kolejnym laboratorium, które przetestowało możliwości urządzenia J5 DentaJet. Zdaniem Dr Johna Dumas, dyrektora generalnego placówki urządzenie zapewnia bardzo wysoką dokładność i możliwość drukowania 3D dużej ilości elementów. 

J5 DentaJet ™ jest drukarką 3D dostosowaną do wysokich wymagań branży stomatologicznej. Według szacunków Stratasys, globalny rynek druku 3D w zastosowaniach stomatologicznych wynosi około miliarda dolarów. Producent posiada szeroką gamę urządzeń, operujących w dużej liczbie technologii, od polimeryzacji po stereolitografię. Dzięki temu jest w stanie zaoferować profesjonalne rozwiązania klientom o najbardziej wygórowanych wymaganiach. J5 DentaJet będzie idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą produkować duże ilości bardzo dokładnych modeli, oszczędzając czas. 

Nowe urządzenie Stratasys będzie kompatybilne z szeroką gamą żywic dostosowanych do wymagań branży stomatologicznej, w tym również biokompatybilnych. Dostępne materiały to m. in. żywice przezroczyste, materiał VeroGlaze dostosowany do krótkotrwałego kontaktu z tkankami oraz żywice elastyczne. Materiał Separator umożliwia pokrycie wydruków warstwą ułatwiającą oddzielenie modelu od urządzenia, a także usunięcie wosku. Inne dostępne żywice to VeroDent PureWhite i żywice w kolorach CMY. 

Drukarka 3D Stratasys J5 DentaJet jest dostępna online na stronie producenta.

Źródło: Materiały Prasowe Stratasys

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like