Jabil – jeden z największych producentów podzespołów elektronicznych, dołącza do rosnącego z roku na rok grona międzynarodowych korporacji, które wchodzą na rynek materiałów do druku 3D. Koncern uruchomił Centrum Innowacji Materiałowych (Materials Innovation Center), w którym będzie rozwijał nowe gatunki filamentów dla drukarek 3D typu FDM / FFF i proszków poliamidowych dla przemysłowych maszyn typu SLS / MJF.

Centrum liczy ponad 4600 metrów kwadratowych i jest zlokalizowane w Minnesocie, w USA. Na miejscu, zespół inżynierów Jabil, chemików i naukowców specjalizujących się w badaniu i rozwoju materiałów termoplastycznych oraz ekspertów ds. procesów produkcyjnych będzie ściśle współpracować z klientami firmy, tworząc niestandardowe proszki i filamenty, spełniające ich indywidualne potrzeby. Wśród gatunków materiałów, które Jabil zamierza produkować, znajdują się wzmocnione tworzywa kompozytowe, materiały ognioodporne, przewodzące, czy odporny na wyładowania elektrostatyczne (ESD).

Zakład będzie również oferować pełen zakres usług, w tym mieszanie, wytłaczanie i atomizację proszków, w celu pełnej integracji systemu z najpopularniejszymi produktami typu open-source, pracującymi w technologiach FDM / FFF czy SLS. Pierwsze materiały Jabil będą dostępne już w przyszłym miesiącu za pośrednictwem różnych partnerów dystrybucyjnych. Wraz z premierą pierwszych filamentów Jabil zamierza wprowadzić profile do ich druku 3D na oprogramowaniu Cura holenderskiego Ultimakera.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like