Pierwsze kroki w sportach motorowych skłaniają do ostrożności i większej asekuracji podczas jazdy, ale z czasem nabierając większej pewności do nabytych umiejętności, jazda staje się szybsza i bardziej niebezpieczna. Z obserwacji i statystyk wynika, że znaczna część motocyklistów nie stosuje ochraniaczy. Kluczowe obszary narażone na kontuzje czy nawet trwałe uszkodzenia to głowa, kolana, stopy i stawy skokowe, biodra, klatka piersiowa oraz dłonie.

Nie w każdym przypadku da się skutecznie chronić newralgiczne części ciała – dłonie w nadgarstku pracują cały czas, więc nie mogą być w żaden sposób usztywnione i ograniczone ruchowo, co wynika z potrzeby ciągłego panowania nad motocyklem. Pozostałe części ciała mogą i powinny być osłonięte.

Ochrona i rehabilitacja z technologią HP Multi Jet Fusion 3D

Nowoczesne technologie są w stanie zabezpieczyć tego typu potrzeby. Druk 3D w technologii Multi Jet Fusion może zaoferować wysoką jakość zarówno w przypadku produkcji elementów ochronnych jak i ortez 3D do rehabilitacji pourazowej, zapewniając lekkość i dopasowanie w odróżnieniu do tych wytwarzanych masowo.

Przykład ortezy 3D usztywniającej staw skokowy wykonana przez Crispin Orthotics w technologii Multi Jet Fusion

Wydrukowany w 3D kask może być w 100% dopasowany do użytkownika, jednocześnie będąc lżejszym i bardziej funkcjonalnym. Dodatkowo wyeliminowano potrzebę użycia piany EPS, zwykle wykorzystywanej we wnętrzu kasku, zatrzymującej ciepło w obrębie głowy motocyklisty, co pozwala na uzyskanie większego komfortu użytkowania.

Prototyp kasku 3D wykonanego w technologii Multi Jet Fusion przez firmę Addit-ion

Lekkość i wytrzymałość

Najbardziej istotnym dla miłośników szybkiej jazdy jest fakt, że technologia MJF gwarantuje najwyższą jakość wyrobów przy jednoczesnym ograniczeniu ich wagi. Dla fanów motocrossu czy enduro, którzy dotychczas męczyli się w ciężkiej „zbroi” na pewno jest to bardzo dobra wiadomość. Według testów odporności i wytrzymałości jakim regularnie poddawane są wydruki, technologia MJF oferuje bardzo wysoki poziom:

 • wytrzymałość na rozciąganie – XY: 48 MPa Z: 48 MPa,
 • moduł sprężystości przy rozciąganiu – XY: 1700 MPa Z: 1800 MPa
 • wydłużenie przy zerwaniu – XY: 20% Z: 15%.

Można zatem nie tylko przyrostowo wytwarzać ortezy 3D, ale również brakujące części mechaniczne zyskując lżejszy i szybszy motocykl.

Wracając do kwestii rehabilitacji pourazowej, każdy zmagający się ze złamaniami i innymi urazami, wymagającymi unieruchomienia lub tylko usztywnienia kończyn wie jak niekomfortowe jest noszenie gipsu. Orteza 3D wykonana z tworzywa sztucznego jest lekka, przewiewna i co najważniejsze – umożliwia bezproblemową kąpiel bez potrzeby zdejmowania. Dzięki drukowi 3D w pełnej palecie kolorów przy użyciu technologii Multi Jet Fusion może również być doskonałym uzupełnieniem stylizacji i podkreślać indywidualność użytkownika.

Orteza 3D usztywniająca kość piszczelową wykonana przez Addit-Ion (technologia Multi Jet Fusion)

W jaki sposób przygotowuje się ortezy 3D?

Skuteczność rehabilitacji jest najwyższa wtedy, gdy stosuje się ortezy dopasowane do ciała konkretnego użytkownika. W tym celu należy zeskanować rękę czy nogę – część ciała, która ma być usztywniona, a następnie w odpowiednim oprogramowaniu wymodelować ortezę 3D korzystając z gotowego szablonu, który należy dopasować do wykonanego wcześniej skanu.

Proces skanowania kończyny dolnej pod przygotowanie projektu ortezy 3D

W ten sposób powstaje projekt potrzebny do wydruku gotowej ortezy. Można tak zaprojektować usztywnienie, aby uniknąć nadmiernych luzów by orteza przylegała idealnie, a w razie uszkodzenia zatrzasku mocującego mając projekt wydrukować ortezę 3D ponownie.

ORTEZA3D

Przełomowe w zakresie projektowania usztywnień może okazać się oprogramowanie oferowane przez HP3D.pl w ramach projektu ORTEZA3D, które umożliwia bardzo szybkie dopasowanie do kształtu ciała pacjenta i przygotowanie projektu ortezy nawet w kilkanaście minut. Dzięki połączeniu oprogramowania z możliwościami drukarek 3D pracujących w technologii Multi Jet Fusion możemy skrócić czas produkcji ortezy do kilku godzin.

Intuicyjne oprogramowanie ORTEZA3D

Bezpieczeństwo i komfort

Ortezy 3D wytwarzane w technologii MJF powstają z tworzywa sztucznego certyfikowanego pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. HP informuje, że zarówno materiały, jak i same ortezy posiadają certyfikat biozgodności i zostały dopuszczone do użytku w kontakcie z nieuszkodzoną skórą.

Technologia MJF idealnie wpisuje się w aktualne trendy zrównoważonego rozwoju i korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu, a wydruki mogą być ponownie wykorzystywane.

Druk 3D jest coraz częściej wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym zarówno jako alternatywa w produkcji części zamiennych, tymczasowych, oprzyrządowania ja również sprzętu do rehabilitacji pourazowej, oferując jakość i bezpieczeństwo, którego nie zapewniają produkty wytwarzane na masową skalę.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w HP3D