Według obserwatorów nowoczesnych trendów technologia druku 3D rewolucjonizuje sposób postrzegania designu. Coraz śmielej wkracza do sztuki, wzornictwa, znajduje również miejsce w przemyśle projektowym. Są to obszary, w których wiele kreatywnych wizji można z łatwością przedstawić w formie brył 3D.

Dzięki technologiom addytywnym wykonywanie np. makiet architektonicznych jeszcze nigdy nie było tak łatwe i szybkie. Druk 3D pozwala również na wykonywanie artystycznych projektów, które następnie mogą zostać wykorzystane w przemyśle odzieżowym czy też usługach dekoratorskich.

Industrial Craftsmanship

Belgijska firma ED LIGHTING tworzy i produkuje lampy zaprojektowane przez Ettore Larianiego oraz Claudio Molinelliego. Ich ambitne projekty koncentrują się na rozwoju wzornictwa przemysłowego i innowacyjnych technik. Artyści pokazują, że Industrial Design jest pod silnym wpływem druku 3D. Połączenie technologii addytywnych i rękodzieła – tzw. Rzemiosło Przemysłowe (Industrial Craftsmanship) pozwala według nich, projektować przedmioty, które były wcześniej niemożliwe do wytworzenia tworzenia przy użyciu tradycyjnych technik produkcyjnych.

Geometrie Collection

Dzięki zastosowaniu technologii HP Multi Jet Fusion powstała kolekcja obejmująca trzy serie lamp LED:

Incline – stołowe lub biurkowe lampy, emitujące dużą moc oświetlenia z dotykową regulacją jasności światła, pochylające się o 16 ° i obracające się o 18 °, od podstawy.

Lampa Incline wydrukowana w technologii MJF

Eccentrica – zawieszane pod sufitem z możliwością opuszczania w dół, posiadające dwa automatycznie regulowane mosiężne chwytaki, dzięki którym mogą się obracać na osi pionowej.

Lampa Eccentrica wydrukowana w technologii Multi Jet Fusion

Sinuosa – lampy, które można przechylać, obracać w poziomie lub zawieszać pionowo w wielu pozycjach.

Model lampy Sinousa wydrukowanej w technologii Multi Jet Fusion

Według Claudio Molinelliego proces druku 3D z zastosowaniem HP MJF był szybszy niż w innych metodach produkcji, w zakresie prototypowania i testów. Wcześniej tworzenie koncepcji wymagało wielokrotnego szkicowania ręcznego na papierze, natomiast teraz zespół ED LIGHTING może stworzyć trójwymiarowy model z zaostrzonymi proporcjami wszystkich szczegółów, takich jak złącza, otwory i gwinty, a następnie go wydrukować go w technologii MJF.

Plik z projektem został przesyłany do druku i w ciągu kilkunastu godzin powstały gotowe elementy, z których zmontowano pierwsze prototypy” – mówi Molinelli. Do wytworzenia finalnych części, użytych w Geometrie Collection wystarczyły trzy etapy prototypowania, aby uzyskać gotowy, przetestowany i nadający się do sprzedaży produkt. Technologia HP Multi Jet Fusion pozwoliła ED LIGHTING na uniknięcie kosztów form przemysłowych oraz tych, związanych z dodatkową siłą roboczą.

Holenderski design i druk 3D

Freshfiber to marka projektowa z siedzibą w Amsterdamie, która reprezentuje założenia holenderskiego designu i łączy je z drukiem 3D, tworząc z wykorzystaniem technologii HP Multi Jet Fusion 3D serię funkcjonalnych i atrakcyjnych produktów takich jak: pokrowce na telefony, opaski do zegarków Apple, a ostatnio oświetlenie.

Podobnie jak ED LIGHTING, Freshfiber także stworzyła 3 kolekcje nowoczesnych lamp, zaprojektowanych przez lokalnych projektantów, które łączą w sobie rękodzieło i druk 3D.

Fold Lamp – inspirowana oświetleniem atmosferycznym, o wszechstronnej strukturze, dostosowująca się do otoczenia na wiele sposobów. Podstawa klosza może obracać się o 360 stopni wokół źródła światła, umożliwiając użytkownikowi zmianę kierunku i intensywności oświetlenia.
Modele z tej serii oferują dwa różne rodzaje światła: silne bezpośrednie lub pośrednie, które jest emitowane przez nakładające się warstwy złożonej struktury.

Lampa Fold zaprojektowana przez Matthijsa Koka

Lampa Flux – zaprojektowana przez Gabi Potsę, jest dostępna w dwóch wersjach: jako lampa stołowa lub wisząca. Obie wersje wyróżniają się geometrycznymi strukturami, które przypominają formę połączonych, płynących wstęg. Świecąca struktura lampy Flux chroni źródło i rozprasza miękkie światło poprzez przeplataną strukturę, która staje się coraz bardziej „rozpięta”, jak wiszące wstążki. Asymetryczna forma lampy powoduje również ruch w świetle, który zmienia się w zależności od położenia widza w stosunku do lampy.

Lampa Flux_Pendant zaprojektowana przez Gabi Potsa

Lampa ZooM – ostatnia, ale nie mniej atrakcyjna wisząca lampa, zaprojektowana przez Michiela Cornelissena. Wyróżnia się pięciokątnym kształtem i składa się z setek powtarzających się, splecionych elementów, które dają strukturę podobną do tkaniny. Efekt świetlny jest oszałamiający dzięki temu, że osłona lampy jest “odblaskiem” żarówki i rozprasza bardziej miękkie, teksturowane światło.

Lampa Zoom, projekt Michael Cornelissen

Usprawnienie projektowania i produkcji

Powodem, dla którego w Freshfiber wykorzystano technologię HP MJF było usprawnienie procesów projektowania, prototypowania i produkcji. Wszystkie prototypy mogły być konstruowane bez konieczności zlecania na zewnątrz. Projektanci mogli pozwolić sobie na ryzyko i popełnianie błędów na wczesnym etapie procesu projektowania bez ponoszenia dużych kosztów.
Nowy trend w wytwarzaniu prototypów pozwala designerom na wczesne uzyskiwanie opinii od klientów. Zanim produkt jest gotowy do produkcji, wszystkie jego wersje zostały już opracowane
i w pełni przetestowane.

Polski dystrybutor technologii HP Multi Jet FusionHP3D.pl również zwraca uwagę na możliwości jakie technologia druku 3D otwiera dla designerów. Wskazuje na fakt, że pozwala ona na tworzenie indywidualnie dopasowanych produktów, uzyskanie geometrii niedostępnej dla tradycyjnych metod wytwarzania, a także realizację zamówień dużo szybciej niż dotychczas. Poszukują obecnie projektanta, który będzie umiał w pełni korzystać z potencjału, jaki oferuje MJF w kreowaniu swoich pomysłów, które jak w przypadku ED LIGHTING czy Freshfiber, staną się serią funkcjonalnych i pięknych produktów.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D