W całkowicie cyfrowej przyszłości produkcyjnej, granice między ideą a rzeczywistością zanikają. Projektanci mogą tworzyć zupełnie nowe kategorie produktów, a producenci już nie muszą być przywiązani do zagranicznych fabryk w Azji i mogą przenosić się bliżej konsumenta. Produkcja addytywna pozwala skrócić łańcuch dostaw i wytwarzać „na żądanie” wszystko, zawsze i wszędzie.

Prawdziwe zrozumienie technologii przyrostowej i jej możliwości pozwala na świadomy projekt, który pozwoli uzyskać poprawny finalny wydruk za pierwszym podejściem. Podczas gdy druk 3D słynie z przyspieszania procesów iteracji i prototypowania, zrozumienie kontroli precyzji wymiarowej, a także sposobu chłodzenia części, a tym samym kurczenia się lub rozszerzania – pozwala na szybszy czas wprowadzenia na rynek części końcowych.

Uniwersytety siłą napędową wytwarzania przyrostowego

HP angażując się w rozwój technologii addytywnych (Multi Jet Fusion i Metal Jet) we współpracy z ASME i AT Kearney, przeprowadziło w ubiegłym roku badania, aby zweryfikować kwestie dotyczące edukacji druku 3D w szkolnictwie wyższym. Koncern chciał sprawdzić czy zapewnione są odpowiednie programy, pozwalające na zwiększenie produkcji przyrostowej w USA i na świecie. Ankietę przeprowadzono wśród 300 uczelni, koncentrując się na produkcji przyrostowej w 12 krajach. Ponad 1000 profesorów i naukowców z wiodących uniwersytetów, w tym Stanforda i MIT, podzieliło się swoimi spostrzeżeniami na temat przyszłości druku 3D, tego co ich zdaniem może wpłynąć na zwiększenie wykorzystania technologii przyrostowych w produkcji, zwłaszcza na poziomie stanu i miasta, aby tworzyć nowe silne rynki i zapewnić dobrobyt w dobie Przemysłu 4.0.

Wyczuwając potencjał i zapotrzebowanie konsumentów na drukowane w 3D rzeczy, producenci wprowadzają szeroką gamę produktów – od obuwia i odzieży po biżuterię i akcesoria sportowe.

Buty drukowane w 3D pozostają najlepiej sprzedającą się kategorią, odpowiadając za jedną czwartą udziału w rynku. Oczekuje się, że drukowanie 3D będzie przyszłością mody, dzięki czemu masowe dostosowywanie stanie się głównym nurtem, optymalizując wykorzystanie zasobów.

Druk 3D w niestandardowych stylach

Według projektantki Annie FooŚwiat nie potrzebuje więcej butów, ale zasługuje na innowację”. Uważa ona druk 3D za przyszłość, jeśli chodzi o modę. Zdając sobie sprawę ze znaczenia znalezienia własnej niszy w branży odzieżowej, zainteresowała się technologią HP Multi Jet Fusion 3D, którą ocenia jako najbardziej odpowiednią dla drukowania swoich projektów obuwia, charakteryzującego się niestandardowym designem w odważnym, artystycznym stylu, jednocześnie nadającego się do chodzenia.

Buty zaprojektowane przez Annie Foo

Również Silvia Fado projektując buty stawia na innowacje i szuka nowych sposobów na połączenie technologii i sztuki w funkcjonalny sposób. Wybór technologii addytywnych zarówno do projektowania jak i produkcji, był dla niej oczywisty od samego początku. W swojej kolekcji Kinetic Traces łączy różne typy sprężyn przemysłowych i pneumatyki hydraulicznej, aby zbadać związek między ruchem ciała, a obuwiem sportowym wykonanym w modny i niepowtarzalny sposób.

Buty z elementami drukowanymi w 3D – projektowała Silvia Fado

Buty z elementami drukowanymi w 3D – projektowała Silvia Fado

Nike Flyprint

Dzięki zastosowaniu technologii addytywnych możliwe jest nie tylko tworzenie butów o oryginalnych wzorach, ale również takich, które nadają się do wyczynowego biegania. We wrześniu 2017 r. w Berlinie biegacz Eliud Kipchoge próbował pobić swój rekord świata w maratonie. Warunki były dalekie od ideału – ulewny deszcz i 99 procent wilgotności i chociaż Kipchoge zajął pierwsze miejsce, nie pobił rekordu z powodu wody wchłoniętej przez jego buty. Ten dodatkowy ciężar spowolnił go, dlatego Nike, które było producentem sportowego obuwia dla zawodnika, zaczęło eksperymentować z cholewką – tak powstały Nike Flyprint.

Model butów Nike Flyprint – na zdjęciu Eliud Kipchoge

Koncern do produkcji wykorzystał elastyczny materiał TPU i ogłosił, że dzięki nowej technologii był w stanie z doskonałą precyzją prototypować buty 16 razy szybciej niż wcześniej, a dodatkowo „drukowana tkanina” ma w stosunku do tradycyjnych tę przewagę, że ze względu na jej stopione przecięcia, pozwala na precyzyjne dopasowanie. Jest również lżejsza i bardziej oddychająca. Bezproblemowo współpracuje z innymi materiałami, w szczególności z przędzą Flyknit Nike, którą można zaprojektować tak, aby termicznie wiązała się z tkaniną Flyprint, eliminując potrzebę klejenia lub szycia.

Druk 3D oferuje idealne dopasowanie obuwia do stopy sportowców, a także dodatkowe korzyści, takie jak mniejsza waga i znacznie szybsze cykle prototypowania, co potwierdza Eliud Kipchoge, który „uwielbia uczucie powietrza przepływającego nad jego stopą kiedy biegnie w deszczu lub słońcu”. Buty Flyprint są o 11 gramów lżejsze niż para, którą nosił Kipchoge w Berlinie, i nie chłoną wody, która by je obciążała. Nike używa technologii przyrostowych do prototypowania swoich produktów, a w 2017 r. oszacowano, że wykorzystanie druku 3D zapewnia 10% oszczędność kosztów. Dzięki współpracy z HP firma chce rozwijać produkcję na dużą skalę z zastosowaniem floty drukarek z serii Multi Jet Fusion 3D.

Podeszwy New Balance

Kolejnym producentem sportowego obuwia, który wykorzystuje druk 3D jest marka New Balance. W wytwarzanych przez firmę butach do biegania środkowa warstwa pochłaniająca wstrząsy pomiędzy podeszwą wewnętrzną i zewnętrzną jest wykonana z formowanego octanu etylenu i winylu (EVA) – miękkiej, sprężystej pianki, która zapewnia taki sam poziom wsparcia w całym bucie, a potrzebny jest różny w zależności od części stopy. Dzięki drukowi 3D firma opracowała nowy model podeszwy, która jest lżejsza, trwalsza i oferuje różne poziomy wsparcia stopy – TripleCell 990 Sport.

Buty New Balance z podeszwą drukowaną w 3D

W modelu wytwarzanym tradycyjnie zewnętrzna część podeszwy była wykonana z poliuretanu, środkowa z pianki EVA, a spodnia z termoplastycznego poliuretanu. W nowej wersji połączono te trzy osobne części w jeden bezszwowy, sprężysty element, co zapewnia zupełnie inne doświadczenie biegaczowi. Oprócz personalizacji i odpowiedniego wsparcia, New Balance zyskało także możliwość optymalizowania zapasów, co w branży obuwniczej jest to dosyć newralgiczną kwestią, zważywszy, że klienci potrzebują modeli w różnych kolorach i rozmiarach.

Nowa linia ubrań wydrukowanych w 3D

Druk 3D znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w produkcji obuwia, ale pozwala również projektantom odzieży tworzyć niestandardowe wzory sukni, spódnic czy topów dokładnie tak, jak sobie wyobrażają.

W ramach współpracy Sculpteo z projektantką domu mody ESMOD – Anastasią Ruiz powstała w 2016 roku unikalna kolekcja „Wirus”, która udowadnia, że druk 3D jest nie tylko „haute-couture”, ale można go również wykorzystać poza wybiegiem.

W kolekcji zastosowano zarówno poliamid, jak i najbardziej elastyczny na rynku, nowy materiał TPU. Ich specyficzne właściwości mechaniczne wymagały stworzenia dwóch odrębnych siatek 3D. W przypadku pierwszej – wydrukowanej z poliamidu, koncentrowano się głównie na połączeniach, używając tego materiału do stworzenia siatki przegubowej, aby podążała za ruchem tradycyjnej tkaniny. Z kolei siatka 3D wydrukowana w TPU musiała zapewnić strukturę zwiększającą elastyczność materiału. Zespół Sculpteo szanując wizję projektantki, wpadł na pomysł trójkątnych połączeń, które sprawiają, że wszystkie elementy są w pełni mobilne. Celem tego projektu poprzez tworzenie innowacyjnych artykulacji było podkreślenie możliwości i zastosowań druku 3D w modzie, projektowaniu i produkowaniu nowoczesnych oraz estetycznych ubrań.

Według HP3D.pl – dystrybutora technologii HP Multi Jet Fusion w Polsce, druk 3D ma znaczny potencjał w zakresie usprawniania rozwoju produktów w branży odzieżowej, umożliwiając producentom tworzenie prototypów odzwierciedlających ich koncepcje. Oczekuje się, że niskie koszty produkcji addytywnej, a także większy komfort, jaki oferuje AM ,przyniesie producentom długoterminowe korzyści. Zyskają na tym również konsumenci, którzy będą mogli liczyć na unikatowe i indywidualnie dopasowane do ich oczekiwań produkty.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D