Do głównych zalet druku 3D należą oszczędności – zarówno czasu jak i kosztów – w stosunku do innych, tradycyjnych metod wytwórczych. Potencjał technologii addytywnych wykorzystywany jest w firmach o szerokim spektrum specjalizacji. Jednym z przykładów jest firma Solarlytics, która wykorzystuje drukarkę 3D MakerBot METHOD X do wytwarzania osprzętu, optymalizującego procesy produkcyjne. Zastosowanie druku 3D zamiast konwencjonalnych metod fabrykacji pozwoliło na niebotyczne oszczędności, m.in. redukcję kosztów wytwarzania o 98%, a także skrócenie czasu produkcji z 20 do 2 dni. 

Solarlytics specjalizuje się w udoskonalaniu ogniw fotowoltaicznych. Uzależnienie produkcji od zewnętrznych dostawców osprzętu używanego na hali produkcyjnej było dla nich poważnym problemem. Dla wielu firm, wiąże się to z wysokimi kosztami, a niekiedy także z opóźnieniami w produkcji. Uniemożliwia to bieżące udoskonalanie produktów, na podstawie obserwacji i wymagań danej aplikacji. 

Optymalizacja i dostosowanie produktu wiąże się z koniecznością stałego testowania. Dotychczas stosowana praktyka przenoszenia modułów fotowoltaicznych między stanowiskami produkcyjnymi i testowymi jest nie tylko czasochłonna, ale również generuje potencjalną możliwość uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. Zamocowanie elementów jezdnych do testowanych elementów fotowoltaicznych niweluje ryzyko uszkodzenia i skraca czas wymagany na transport produktów między stanowiskami. Wszystko może być wykonane przez jednego pracownika, a całe zadanie zajmuje znacznie mniej czasu i zapewnia bezpieczeństwo, zarówno dla pracownika, jak i produktu. 

Dlaczego technologie addytywne?

Specjalne uchwyty mocujące koła do paneli fotowoltaicznych zostały wykonane z wykorzystaniem technologii druku 3D. Koszt wytworzenia jednego uchwytu na drukarce 3D to 83 USD, a czas realizacji to tylko 2 dni, podczas gdy dostarczenie elementów od zewnętrznego dostawcy mogłoby kosztować nawet 10 000 USD, a czas oczekiwania to 20 dni roboczych. 

Firma Solarlytics wykorzystywała już wcześniej technologie przyrostowe, niemniej jednak pierwsze inwestycje nie należały do udanych. Startup korzystał z niskobudżetowej drukarki 3D, która wymagała częstej kalibracji, a wydruki nie spełniały wymagań jakościowych. Wykonanie mocowań elementów jezdnych z małymi tolerancjami wymiarowymi nie byłoby możliwe za pomocą takiego urządzenia. 

W 2019 roku firma Solarlytics zainwestowała w nowe urządzenie do wytwarzania przyrostowego. Do firmy trafiło urządzenie MakerBot METHOD X, które umożliwło drukowanie 3D z wymagających materiałów, zapewniających wysoką wytrzymałość. Takie filamenty często wymagają nie tylko wyższej temperatury wytłaczania, ale także zamkniętej komory roboczej. Wytwarzanie mocowań do modułów fotowoltaicznych wymaga zastosowania materiałów o podwyższonej wytrzymałości, takich jak ABS i ASA. 

Ponadto, możliwość druku 3D z dwóch materiałów pozwala na zastosowanie rozpuszczalnego filamentu podporowego Stratasys® SR–30. Umożliwia to zaprojektowanie mechanizmu zacisku koła jako jednego, złożonego komponentu z łożyskami i elementami łączącymi wewnątrz modelu. Wykonanie elementu w ten sposób nie byłoby możliwe za pomocą obróbki skrawaniem. Dzięki METHOD X, inżynierowie Solarlytics mogli wysłać projekt CAD do drukarki 3D i wydrukować gotowy model za jednym razem, zamiast trzech lub czterech prób. 

Do najczęściej wymienianych przez inżynierów Solarlytics zalet drukarki MakerBot METHOD X należą: 

  • Szybkie i tanie prototypowanie na każdym etapie projektu. 
  • Możliwość uzyskania skomplikowanych kształtów i wewnętrznych struktur. 
  • Oszczędność czasu i pieniędzy. 
  • Łatwość obsługi i niezawodność pracy. 
  • Możliwość drukowania części gotowych do montażu.

Drukarki 3D firmy MakerBot są dostępne w sklepie CadXpert, który jest wyłącznym dystrybutorem tej marki w Polsce.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like