Kilka dni temu producent drukarek 3D Markforged ogłosił, że do grona beneficjentów jego technologii dołączyła brytyjska firma z branży motoryzacyjnej – Dunlop Systems and Components. Przedsiębiorstwo wykorzystuje technologie przyrostowe do wytwarzania niestandardowych elementów i narzędzi, oszczędzając w ten sposób tysiące dolarów.

Dunlop Systems and Components, z siedzibą w Coventry, jest niezależną firmą utworzoną w 2007 r. Firma specjalizuje się w produkcji rozwiązań antywibracyjnych do samochodów, w tym samochodowych elementów zawieszenia pneumatycznego i elektronicznych systemów sterowania.

Dla firmy szczególnie problematycznym obszarem był dział oprzyrządowania, gdzie narzędzia wymagały częstej wymiany lub napraw. Serwisem oprzyrządowania zajmowała się zewnętrzna firma, przez co każda awaria narzędzi wiązała się z długim czasem trwania usługi naprawczej. Każda strata czasu na etapie produkcji wiązała się z ryzykiem niezrealizowania zlecenia klienta, co jednoznacznie wpływa na multiplikowanie kosztów.

Szukając alternatywy, specjaliści z Dunlop zdali sobie sprawę, że rozwiązaniem ich problemów mogą okazać się technologie przyrostowe. Zdecydowano się na zakup drukarki 3D marki Markforged, która umożliwiła im przygotowywanie niestandardowych narzędzi na własne potrzeby. Materiał Onyx, wzbogacony o włókno węglowe okazał się odpowiedni do produkcji solidnych i odpowiednich dla nich elementów, które będą odporne na wpływ korozyjnego środowiska.

Jakie są praktyczne aplikacje technologii przyrostowych w zakładzie produkcyjnym Dunlop? Zespół wykorzystał drukarkę 3D do tworzenia prototypów samochodów elektrycznych oraz elementów, które pozwoliły na określenie stopnia prawidłowości wykonania form wtryskowych. Narzędzia mogą być teraz wytwarzane nie tylko szybciej, ale również będą lepiej dostosowane do realnych aplikacji. Przejdźmy jednak do konkretów – jakie kwoty udało się oszczędzić poprzez wdrożenie drukarki 3D?

Zwyczajowe koszty związane z oprzyrządowaniem wynosiły średnio 24 300 USD – za sprawą technologii przyrostowych udało się obniżyć o prawie połowę! Udało się zminimalizować również koszty prototypownia produktów – średni koszt wykonania prototypu na potrzeby firmy przez jednostkę outsourcingową to ok. 630 USD, gdzie koszt takiego wydruku wyceniany jest średnio na 18 USD.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D