American Horror Story to nadawany od 2011 roku serial z pogranicza dramatu i horroru, który możemy oglądać w Polsce na kanale Fox. Do tej pory zostały wyemitowane cztery sezony, które każdorazowo tworzą oddzielną, zamkniętą historię, osadzoną w innych okolicznościach i czasie. Gwiazdą serialu jest Jessica Lang, a oprócz niej pojawiło się wielu innych znanych aktorów jak np. Kathy Bates, Angela Basset czy Michael Chiklis (czyli Ben Grimm a.k.a The Thing z “Fantastycznej Czwórki” oraz Vic Mackay z genialnego “The Shield“). W nadchodzącym, piątym sezonie wystąpi Lady Gaga. American Horror Story jest przepełnione mnóstwem niesamowitych efektów specjalnych, które są efektem połączenia technologii cyfrowej oraz tradycyjnych technik (tzw. “practical effects“).

W czwartym sezonie serialu o tytule “Freak Show“, akcja toczy się w latach 50-tych ubiegłego wieku, w małej miejscowości Jupiter na Florydzie i prezentuje historię osób tworzących Teatr Osobliwości, czyli ludzi zdeformowanych pod wpływem chorób, mutacji lub wad genetycznych, wystawionych na publiczny pokaz. Jednym z głównych bohaterów są bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler, odgrywane przez Sarah Pulson.

Było to nie lada wyzwanie dla ekipy odpowiedzialnej za stworzenie efektów specjalnych – firmy Fractured FX, która za swoje dokonania przy czwartej serii serialu otrzymała nagrodę Emmy. Na potrzeby postaci odgrywanej przez Pulson, zeskanowano skanerem 3D jej głowę i odtworzono w hiper realistyczny sposób w kilku wersjach. Głowy były animowane i odtwarzały w idealny sposób mimikę twarzy aktorki.

Głowa została przytwierdzona do ciała Pulson na specjalnej konstrukcji poszerzającej jej ramiona. Dodatkowa głowa służyła tak naprawdę do pomocy aktorce w odgrywaniu poszczególnych scen – docelowo grała ona obydwie bliźniaczki oddzielnie, a sceny były później łączone ze sobą cyfrowo.

Przy tworzeniu replik głowy wykorzystywano wszystkie dostępne technologie – w tym druk 3D. Jak mówią członkowie ekipy Fractured FX, skanowanie 3D i druk 3D umożliwia stworzenie rzeczy z dokładnością, niemożliwą do osiągnięcia przez człowieka – rzeźbiarza lub modelarza.

Oczywiście wydrukowanie modelu w technologii druku 3D nie powoduje, iż człowiek przestaje być potrzebny. Głowa aktorki byłą szczegółowo malowana przez modelarzy, a specjaliści od makijażu odtwarzali najdrobniejsze szczegóły cery Sarah Pulson.

Efekt końcowy jest niewiarygodny, co można zobaczyć w czwartym sezonie American Horror Story.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Comment

  1. Fajny filmik wypuścili na temat tych efektów ale trochę żałuję bo zaspoilerowałem sobie nie mało 😉
    Polecam AHS Asylum!

Comments are closed.

You may also like

More in News