Jak rozwiązania igus odnajdują się w świecie drukarek 3D?

0

Firma igus jest czołowym producentem systemów prowadzenia przewodów elastycznych oraz polimerowych łożysk ślizgowych. Firma mająca swoją siedzibę w niemieckiej Kolonii posiada oddziały w aż 36 krajach i zatrudnia ok. 2700 pracowników na całym świecie. Od kilku lat firma z powodzeniem działa w branży drukarek 3D, dostarczając nie tylko rozwiązania ulepszające ich pracę, lecz również specjalistyczne materiały do druku 3D.

Jeśli chodzi o te ostatnie, igus nie tylko produkuje filamenty dla drukarek 3D drukujących w technologii FDM, lecz również sproszkowane tworzywa sztuczne wykorzystywane w technologii SLS. Dwóch managerów firmy igus – Manager Produktu drylin, Radomir Ochocki oraz Inżynier Sprzedaży Produktu chainflex, Michał Krzysztofiak przybliżają specyfikę oferty firmy w kontekście wykorzystania jej w technologii druku 3D oraz mówią o korzyściach jakie rozwiązania igus zapewniają w pracy.

Radomir Ochocki i Michał Krzysztofiak

igus to firma kojarzona przede wszystkim z rozwiązaniami dla profesjonalnych maszyn o charakterze przemysłowym. Jakie produkty igus znajdują zastosowanie w drukarkach 3D?

Radomir Ochocki: Jednym z filarów naszej firmy jest produkcja komponentów maszyn wykonanych z tribopolimerów, czyli polimerów odpornych na ścieranie oraz wykazujących niski współczynnik tarcia. Jest to szeroka grupa produktów, która znajduje zastosowanie w przemyśle druku 3D, dlatego przedstawię jedynie kilka przykładów produktów, które świetnie sprawdzają się przy budowie drukarek 3D.

Najczęściej używanymi produktami są prowadnice liniowe z serii drylin R oraz drylin W. drylin R jest to grupa bezsmarownych prowadnic liniowych przeznaczonych do pracy z szeroką gamą wałów prowadzących, od aluminiowych – przez stalowe i nierdzewne utwardzone, po wykonane z włókna węglowego. Jest to również grupa produktów zawierająca zaprojektowane specjalnie do drukarek 3D łożysko liniowe wykonane z polimeru iglidur J4 – RJ4JP-01-XX, które gwarantuje cichą i bezobsługową pracę oraz bardzo atrakcyjną cenę.

Prowadnice z serii drylin W to bardzo elastyczna i ciekawa propozycja prowadzenia podpartego. Ogromną ich zaletą jest łatwość w stosowaniu, samosmarowność oraz wymienność wkładek ślizgowych. Wszystkie te produkty są dostępne na bieżąco z naszych magazynów.

Drugim, innym spojrzeniem na przemysł druku 3D, są nasze tribofilamenty. Obecnie dysponujemy filamentami do zastosowań w druku łożysk ślizgowych dla technologii FDM oraz SLS. Z testów wiemy, iż sprawdzają się one doskonale w porównaniu do filamentów dostępnych na rynku w zakresie odporności na ścieranie oraz współczynnika tarcia.

W jaki sposób rozwiązania igus mogą poprawić działanie drukarki 3D? Gdzie znajdują zastosowanie, co dzięki nim można osiągnąć?

RO: Drukarki 3D stają się produktami coraz bardziej bezobsługowymi i łatwymi w stosowaniu. Niektóre dostępne urządzenia są na tyle proste, iż każdy z nas może kupić i uruchomić drukarkę 3D tak jak telewizor lub odkurzacz. Nasze produkty odpowiednio dobrane i zamontowane gwarantują bezobsługowość urządzenia, czystość pracy i brak smaru, a także bardzo kulturalną i płynną pracę. Często słyszymy na rynku, iż drukarka 3D to nie jest urządzenie, które ma wydzielone miejsce, gdzie pracuje. Najczęściej są to urządzenia pracujące w naszym otoczeniu, gdzie poziom hałasu w otoczeniu pracy ma kluczowe znaczenie dla naszej efektywności. Drukarki 3D zbudowane z pomocą naszych produktów umożliwiają taką pracę.

igus cały czas poszerza swoją szeroką ofertę handlową – jak to się ma do rozwiązań dla drukarek 3D? Jakie nowości produktowe firma proponuje dla producentów drukarek 3D?

RO: Ciekawymi nowinkami na pewno są tribofilamenty do technologii FDM i SLS, nad którymi bardzo intensywnie pracujemy. Z zakresu techniki liniowej nowością są nakrętki z gwintem trapezowym lub wielozwojnym wykonane z materiału iglidur R, a także cała technologia dryspin, czyli pierwszy na świecie gwint zaprojektowany do pracy z nakrętką polimerową bez wykorzystania smaru. Z tego ostatniego jesteśmy wyjątkowo dumni, ponieważ we wszystkich testach gwint sprawdza się rewelacyjnie.

Drukarki 3D – szczególnie te w niskobudżetowym wydaniu funkcjonują na rynku stosunkowo od niedawna. Co twoim zdaniem czyni je interesującym produktem – i to na tyle, że igus postanowił tak aktywnie działać w tym segmencie?

RO: Najciekawszym aspektem tej branży jest dynamika rozwoju oraz ciekawość jaką wykazują ludzie skupieni wokół tej tematyki. Ilość nowych osób zaangażowanych w projekty związane z drukiem 3D rośnie praktycznie wykładniczo, co pokazuje że będzie to przemysł o kluczowej pozycji w przyszłości. Firma igus również wpisuje się w ten trend i już dysponujemy możliwościami produkcyjnymi części drukowanych na zlecenie dla naszych klientów. Zainteresowanych już dzisiaj zapraszamy do kontaktu, bo dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż jest takie zapotrzebowanie na rynku.

igus oprócz prowadnic liniowych i filamentów dostarcza producentom drukarek 3D również e-prowadniki, czyli osłony dla przewodów i kabli. Michale, czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na ten temat?

Michał Krzysztofiak: e-prowadniki, dzięki wieloletniemu doświadczeniu inżynierów firmy igus w zakresie optymalizacji ilości zastosowanego materiału i konstrukcji zapewniają właściwy stosunek masy do wytrzymałości mechanicznej, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w dynamicznych aplikacjach. 20 lat testów przewodów i e-prowadników w największym laboratorium w branży, o powierzchni 1750 m, pozwoliło zapewnić rzetelne i jasne informacje, które sprawiają, że trwałość i żywotność kabli igus i e-prowadników jest bardziej przewidywalna dla każdego użytkownika.

A systemy zasilania igus? Jak one odnajdują się w branży drukarek 3D?

MK: Systemy zasilania, za pomocą e-prowadników i przewodów chainflex firmy igus, zapewniają bezawaryjne dostarczenie energii oraz danych do podzespołów drukarek 3d. Wielogodzinne wydruki oraz miliony cykli ruchu w 3 osiach stawiają duże wyzwanie częściom odpowiedzialnym za dostarczenie energii. Użytkownicy drukarek 3D potrzebują mieć pewność, że podczas wydruku nie będzie problemów z zasilaniem i sygnałami dostarczanymi do silników i sterowników.

Setki testów w laboratorium igus oraz referencje od naszych klientów – czołowych producentów drukarek 3D – potwierdzają bezawaryjną pracę e-prowadników. Z unikalną gwarancją na wszystkie przewody chainflex, igus zapewnia przewidywalną ochronę na 36 miesięcy lub 10 milionów podwójnych cykli gięć oraz jest jedyną firmą na rynku, która daje gwarancję na swoje przewody do pracy w ruchu.

Źródło: materiały prasowe igus

Udostępnij.

O autorze

Informacje Prasowe

Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.