Program odkupu broni („Gun buyback„) to program ustanowiony w celu zakupu broni palnej od indywidualnych użytkowników. Jego celem jest zmniejszenie liczby nielegalnie sprzedawanej broni, opierając się na obietnicy, że obywatele danego kraju mogą odsprzedawać rządom swoją prywatną broń palną bez ryzyka ścigania. Programy tego typu działają w kilku krajach na świecie, a pierwsze, pilotażowe edycje sięgają końcówki lat 60-tych ubiegłego wieku, gdy po raz pierwszy testowano je w Filadelfii w USA. Teraz okazuje się, że w ramach programu odkupu broni można legalnie zarobić dość spore pieniądze, odsprzedając pistolety i strzelby… wydrukowane na drukarkach 3D!

W ciągu ostatnich kilku miesięcy takie wydarzenia miały miejsce w kilku miastach w Stanach Zjednoczonych – Filadelfii, Raleigh, Michigan, Northampton, Livermore, czy Oakland. W sierpniu 2022 r. pojawiła się informacja o mężczyźnie z Houston w Teksasie, który otrzymał ponad 3000 dolarów po wymianie 62 sztuk broni palnej wydrukowanej w technologii druku 3D. Jak donosi portal 3DPrint.com, niedawno został ustanowiony nowy „rekord”, gdy inny mężczyzna otrzymał 21 tysięcy dolarów z odsprzedaży wydrukowanej broni w Utica, w Nowym Jorku. Mężczyzna przestawiający się jako „Kem” wynegocjował sprzedaż ponad 110 sztuk małej broni palnej z pracownikami Biura Prokuratora Generalnego w zamian za 42 karty podarunkowe o wartości 500 dolarów każda.

Zainspirowany innymi osobami, które chwalą się w mediach społecznościowych o wykorzystywaniu drukarek 3D do produkcji broni wyłącznie w celu ich sprzedaży w ramach programach odkupu broni, Kem powiedział lokalnym mediom, że zdecydował się użyć drukarki 3D za 200 dolarów, którą kupił na Boże Narodzenie, aby wydrukować komponenty do różnych rodzajów broni palnej, które następnie sprzedał policji w Utica. Podczas wywiadu Kem opisał również wykup broni jako fantastyczny sposób na pokazanie, że zasady programu nie działają oraz że dzi ęki drukarkom 3D tworzy się przewrotny popyt na broń. Ludzie produkują broń, sprzedają ją i tak naprawdę wcale nie zmniejszają przestępczości.

Możliwe, że po upublicznieniu tych informacji w mediach, proceder ten zostanie ukrócony? Biuro prokuratora generalnego w Utica, postanowiło zmienić zasady dotyczące broni wydrukowanej na drukarkach 3D po nagłośnieniu sytuacji. Inne miasta także zmieniły zasady wykupu broni, aby uniknąć marnowania pieniędzy. Burmistrz Houston – Sylvester Turner powiedział, że podczas drugiego wydarzenia odkupu broni, które odbyło się 8 października 2022 r., nie zaakceptowano żadnej prywatnej broni, która była ręcznie produkowana, w tym drukowana na drukarkach 3D. Niestety także i w tym przypadku decyzję dopiero po tym, jak w mediach nagłośniono sprawę wspomnianego wyżej wykupu wydrukowanej broni za 3000 dolarów.

Źródło: www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News