Firmy przemysłowe często korzystają z zalet druku 3D, w szczególności w celach szybkiego prototypowania. W zakładzie produkującym sprzęt AGD, Sub-Zero, nowy produkt powstaje średnio co 6 tygodni, dlatego zapotrzebowanie na szybkie wytwarzanie unikatowych elementów jest wysokie. Do takich zastosowań wytwarzanie przyrostowe sprawdza się doskonale. Umożliwia szybkie i wydajne prototypowanie, podczas gdy jedynym ograniczeniem jest komora robocza. Jakie zalety ma wdrożenie większej, wielkogabarytowej drukarki 3D do firmy produkcyjnej?

Sub-Zero jest amerykańskim producentem wysokiej klasy sprzętu gospodarstwa domowego, lodówek, zamrażarek, zmywarek czy chłodziarek do wina. Firma posiada wyspecjalizowany park maszynowy, zawierający topowe maszyny produkcyjne, obrabiarki, frezarki, prasy krawędziowe oraz sprzęt służący do formowania blach.

Do tej pory zakład korzystał z precyzyjnej drukarki 3D Stratasys Fortus 900mc o obszarze roboczym 914 x 610 x 914 mm. Niemniej jednak, produkcja elementów wielkogabarytowych na tej drukarce 3D okazuje się być problematyczna – maszyna jest narażona na ciągłą eksploatację, a wydruki wymagają późniejszego klejenia, co wydłuża czas pracy nad produktem. 

Dlaczego warto wybrać maszynę wielkogabarytową?

Aby uniknąć żmudnej obróbki wydruków, Sub-Zero zlecał wykonywanie prototypów firmom zewnętrznym. To z kolei wiązało się z dużymi kosztami i wydłużało proces pracy nad produktem. Rozwiązaniem okazała się być wielkogabarytowa drukarka 3D Stratasys F770, oferująca największy obszar roboczy dostępny w ofercie. Urządzenie może wytwarzać obiekty o maksymalnych wymiarach 1000 x 610 x 610 mm. 

Maszyna korzysta z patentów technologicznych z serii Stratasys F123, pozwalając drukować 3D modele bez ryzyka uszkodzenia modelu spowodowanego skurczem materiału. Wytwarzanie tak dużych elementów o długości do 1 metra jest możliwe dzięki zaawansowanym funkcjom. System czujników kontroluje pracę, szczelna, grzana komora robocza pozwala zredukować skurcz termiczny. Specjalistyczne serwonapędy sterują ruchem dwóch ekstruderów, a rozpuszczalny materiał podporowy osłania model i pozwala na większą dokładność wymiarową. Dzięki zastosowaniu największego obszaru roboczego, wytwarzanie wielkogabarytowych elementów sprzętu AGD jest możliwe w trakcie jednego procesu. 

Inwestycja w wielkogabarytowe urządzenie pozwala zwiększyć możliwości produkcyjne firmy, skracając czas potrzebny na przygotowanie i wdrożenie produktu na rynek. Dodatkowo, elementy, niezależnie od wielkości, mogą być wykonywane lokalnie, w siedzibie firmy. To przyczynia się do 30 – 40% oszczędności kosztów, wcześniej przeznaczanych na outsourcing druku 3D. 

Urządzenia Stratasys są dostępne w ofercie firmy CadXpert, oficjalnego dystrybutora tej marki, która posiada prestiżowy certyfikat Stratasys Platinum Partner. 

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like