Amerykański komik Jay Leno, słynie nie tylko z bycia prowadzącym Tonight Show emitowanym na NBC – jest również posiadaczem ponad 200 zabytkowych aut i 100 równie zabytkowych motocykli. Każdym z nich można śmiało wyjechać na drogę, o co dba sam właściciel oraz jego niewielki zespół mechaników i inżynierów. Przechowuje je w swoim słynnym Big Dog Garage. Po przejściu na emeryturę Leno całkowicie poświęcił się swojej pasji do old-schoolowych aut, jednakże większość z nich ma ponad 100 lat, a wymiana części, które nie są od dawna produkowane jest ekstremalnie droga.

Na szczęście dzięki technologii druku 3D i skanowania 3D, kolekcja może przetrwać. Jego zespół używa tej technologii nie tylko by wytworzyć części zapasowe do starych, rzadkich samochodów, lecz również w przypadku wprowadzania ciekawych innowacji w nowoczesnych modelach.

Jako przykład posłużyć może model pojazdu EcoJet. Kiedy oryginalny plik CAD zaginął, Jim Hall z Big Dog Garage zgłosił się do 3D Systems z prośbą o pomoc w wykonaniu skanu 3D, wprowadzeniu zmian w projekcie i wytworzeniu pliku oraz części potrzebnych do naprawy pojazdu. Przy użyciu programu Geomagic Design X produkcji 3D Systems oraz ich urządzenia Hall był w stanie odtworzyć zepsute części modelu.

jay-jim-part-1-768x513

Mimo że Big Dog Garage posiada kilka drukarek 3D, zespół potrzebował dostępu do drukarki 3D używającej technologii SLS stworzonej przez 3D Systems. Hall przesłał do 3D Systems plik ze skanem 3D. Kolejnym krokiem był wybór przemysłowej drukarki 3D oraz dobór materiału do produkcji części zastępczej dla modelu EcoJet. Konsultanci 3D Systems zalecili materiał  Duraform HST, nylon wypełniony włóknami, który jest idealny do produkcji części, które muszą być odpowiednio sztywne oraz odporne na wysokie temperatury. Części wytworzone przy użyciu technologii SLS mają też lepszą jakość i wytrzymałość.

Jay Leno, słynący z dobrego dowcipu, tym razem wypowiada się zupełnie poważnie: “Dzięki drukowi 3D branża automotive zmieniła się w ciągu dziesięciu ostatnich lat bardziej, niż w całym poprzednim stuleciu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy korzystać z tej wiodącej technologii dzięki 3D Systems.”.

quickparts_sls_prints-768x324 (1)

Źródło: http://3dprintingindustry.com/
Grafika: [1] [2] [3]

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D