W połowie lipca informowałem, iż krakowski Pirx3D – producent popularnej, taniej drukarki 3D o tej samej nazwie zakończył działalność, koncentrując się wyłącznie na serwisowaniu sprzedanych wcześniej urządzeń. Dziś rzeszowska firma Jelwek ogłasza, iż również zawiesza produkcję drukarek 3D, na rzecz usług druku 3D i szybkiego prototypowania. Zatem w przeciwieństwie do Pirxa nie oznacza to rzeczywistego końca firmy, a jedynie zmiany głównego spektrum działalności.

Jelwek od samego początku działał w trzech obszarach: produkcja i sprzedaż drukarek 3D, prowadzenie sklepu internetowego z akcesoriami do budowy RepRapów i filamentami oraz usługi druku 3D, które funkcjonowały pod niezależnym brandem – WydrukujMi.pl.

Produkcja drukarek 3D obejmowała dwa modele – Jelwek Prusa i3 oraz Jelwek Prusa i3 XL (z powiększonym do 30 cm stołem roboczym w osi Y). Firma zaprzestaje dalszy rozwój i sprzedaż tych urządzeń i aktualnie wyprzedaje ostatnie sztuki magazynowe. Oczywiście w dalszym ciągu będzie świadczyć obsługę serwisową. Nie oznacza to bynajmniej, że w ogóle rezygnuje z tego obszaru. Już wkrótce do oferty Jelwek trafi Prusa i3 Hephestos hiszpańskiej firmy BQ. Na chwilę obecną nie są znane szczegóły oferty – ceny i dostępność, ale jak tylko to ustalimy, wrócimy z informacją.

Jelwek

Jeśli chodzi o sklep internetowy, firma zamierza postawić głównie na filament, równocześnie pozostawiając wybrane artykuły z dotychczasowego asortymentu.

Jelwek wydruki 03

Głównym obszarem działalności Jelwek staną się teraz usługi druku 3D. Firma posiada dość ciekawy park maszynowy, wyposażony zarówno we własne drukarki 3D, jak i dwa Zortraxy M200 czy drukującego z żywicy światłoutwardzalnej B9 Creatora. Biorąc pod uwagę dotychczasowe projekty firmy, które kilkakrotnie opisywaliśmy już w serwisie, wydaje się to być najlepszą i najrozsądniejszą decyzją.

Jelwek-02

Jelwek słynął z produkcji tanich zestawów do samodzielnego montażu, jak MARK34, oraz własne wersje popularnej Prusy i3. Niestety wraz ze wzrostem popularności chińskich serwisów sprzedażowych, gdzie podobnej klasy urządzenia były sprzedawane w dużo niższych cenach, firma postanowiła wycofać się z tego segmentu, skupiając się na ciekawszych i z pewnością bardziej dochodowych projektach.

Jelwek wydruki 01

Biorąc pod uwagę rzeczy jakie Jelwek ma do zaprezentowania na swojej stronie WydrukujMi.pl, skłaniam się do stwierdzenia, iż jest to bardzo dobry kierunek. To co decyduje o powodzeniu każdej firmy (szczególnie o charakterze start-upowym), to umiejętność odnajdywania się w zmieniających się okolicznościach biznesowych i gotowość do zmiany charakteru swojej działalności, gdy zachodzi taka potrzeba. Miejmy nadzieję, iż w przypadku Jelweka okaże się to bardzo owocne.

Jelwek wydruki 02

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

5 Komentarze

  1. You`ve made my day 🙂 🙂 🙂

  2. Panie Sebastianie ciekawą formę marketingu Pan tu prowadzi 🙂 – nie ważne co się napiszę aby było widać nazwę firmy …

   1. Dokładnie tak! Jest to profil z FB i nawet jak składam życzenia znajomym z FB to też się wyświetla nazwa firmy! (Taki ze mnie Janusz biznesu) 🙂

    Panie Robercie, a co Pan jako grafik sądzi o tej grafice z artykułu? :>

   2. Przynajmniej wiemy kim jest Sebastian Mazurek 😉
    Bo wielu ludzi wstydzi się podpisywać nazwiskiem.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Jelwek