Jeszcze do niedawna firma Jelwek słynęła wyłącznie z produkcji drukarek 3D w formie zestawów do samodzielnego montażu, opartych o model Prusy i3. We wrześniu zeszłego roku Jelwek podjął decyzję o zaprzestaniu własnej produkcji i koncentracji na sprzedaży urządzeń innych firm, jak również rozwijaniu segmentu usług druku 3D pod marką WydrukujMi.pl. Na początek do jego oferty trafiły drukarki 3D hiszpańskiej firmy BQ oraz holenderskiego Felixa. Teraz do oferty trafia kolejna hiszpańska firma – BCN3D, producent intrygujących drukarek 3D o nazwie Sigma.

Pochodząca z Katalonii firma BCN3D powstała cztery lata temu oferując tradycyjne zestawy do samodzielnego montażu typu RepRap. Obecnie posiada w swojej ofercie bardziej profesjonalne urządzenia jak drukarka 3D drukująca z żywicy światłoutwardzalnej w technologii DLP czy wycinarka laserowa.

Jednak najbardziej interesującym produktem jest drukarka 3D Sigma. Jako jedyna na rynku charakteryzuje się dwoma niezależnymi extruderami, umieszczonymi w osi X. Zabieg ten pozwolił nie tylko na zachowanie dużego obszaru roboczego urządzenia, ale przede wszystkim wyjątkową jak na niskobudżetowe drukarki 3D jakość wydruków dwumateriałowych. Głowica, która nie jest używana podczas druku 3D, zadokowana jest w skrajnej pozycji gdzie przed powrotem zostaje wyczyszczona ze swobodnie wyciekającego z niej filamentu. Dzięki temu unika się zabrudzeń wydruku przez drugi kolor, co jest typowym problemem w drukarkach dwugłowicowych. Poza drukiem dwukolorowym możliwe jest oczywiście drukowanie z rozpuszczalnym materiałem podporowym.

Sigma wyposażona jest w duży obszar roboczy na poziomie 21 x 29,7 x 21 cm (odpowiednik przestrzennego arkusza A4), w pełni pokryty przez obydwie głowice, zdolne do rozgrzewania się do 280°C. Grzany stół i specjalne głowice pozwalają na użycie większości dostępnych na rynku filamentów. Drukarka 3D działa przy użyciu panelu dotykowego, który również pomocny jest w kalibracji urządzenia.

Sigma 01

Specyfikacja techniczna:

 • technologia druku 3D: FFF / FDM
 • obszar roboczy (XYZ): 21 x 29,7 x 21 cm
 • extruder: Bowden
 • średnica filamentu: 3 mm
 • druk 3D z materiałów: PLA, ABS, Filaflex, PVA, HIPS, kompozyty PLA
 • wyświetlacz: TouchPAD Resistive Full Color
 • elektronika: BCN3DElectronics V1 (niezależne sterowanie silnikami i pozostałymi podzespołami)
 • firmware: Marlin1.01 BCN3D
 • komunikacja: USB
 • oprogramowanie: open-source (Cura, Slic3r).

Sigma 02

Jelwek zapewnia instrukcje obsługi w języku polskim, pracujemy również nad spolszczeniem menu urządzenia. Drukarka 3D jest możliwa już do obejrzenia w siedzibie firmy Jelwek, można również zamawiać wydruki próbne. Wszystkie informacje na temat czasów dostaw będą umieszczone na stronie Jelweka. Generalnie firma zapewnia możliwość zamawianie wszystkich produktów firmy BCN3D.

Źródło: www.jelwek.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

4 Komentarze

  1. Cena obowiązywać będzie oficjalna. Wszystkie szczegóły już wkrótce, łącznie z testem drukarki i próbnymi wydrukami.

 1. “Jako jedyna na rynku charakteryzuje się dwoma niezależnymi extruderami, umieszczonymi w osi X”
  https://centrumdruku3d.pl/prodim-xxl-pro/
  “unikalne rozwiązanie polegające na zastosowaniu dwóch poruszających się niezależnie i z niezależnie regulowaną temperaturą metalowych ekstruderów wraz z głowicami.˝
  To jest niemal identyczne rozwiązanie.

  1. Pierwsza jest jedyna na rynku hiszpańskim, a druga na holenderskim 🙂 W Polsce obydwie są jedyne w swoim rodzaju…

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować