Kaká – brazylijski gwiazdor futbolu, przekazuje wydrukowaną na drukarce 3D protezę ręki 6-letniemu fanowi

0

W marcu tego roku, cały świat wzruszyła historia siedmioletniego chłopca – Alexa Pringa, który urodził się bez wykształconej ręki. Zespół Limbitless Solutions kierowany przez Alberta Manero, wydrukował Alexowi protezę stylizowaną na rękę Iron Mana. Ten niezwykły podarunek wręczył mu sam Tony Stark (znany również jako Robert Downey Jr.), wcielający się na co dzień w postać superbohatera. Film z wręczenia protezy obejrzały miliony osób na YouTube, a temat ich drukowania na drukarkach 3D stał się ciekawą alternatywą do dyskusji w stosunku do niesławnego druku 3D broni. Teraz Albert Manero powraca z protezą ręki dla kolejnego dziecka – sześcioletniego Paulo Costa Boa Nova, młodego fana piłki nożnej. I tym razem Manero udało się zaprosić do projektu gwiazdę – jednego z najlepszych swego czasu piłkarzy świata, Brazylijczyka Kakę, grającego m.in. w AC Milan i Realu Madryt.

Mały Paulo cierpi na wadę genetyczną, której konsekwencją jest nie do końca wykształcona prawa ręka i dłoń. Został wytypowany przez przedstawicieli Limbitless Solutions z kilkuset zgłoszeń z prośbą o pomoc w stworzeniu protezy. Jest to organizacja dobroczynna, korzystająca w pracy ze sprzętu podarowanego przez firmę Stratasys (drukarka 3D Dimension Elite drukująca w technologii FDM), z kolei środki na materiały do druku 3D są pozyskiwane od innych osób w formie datków. Członkowie Limbitless Solutions pracują charytatywnie, nie pobierając żadnego wynagrodzenia czy to z tytułu projektowania protez czy ich drukowania i montowania.

Organizacja działa na terenie Uniwersytetu Centralnej Florydy (UCF), dlatego do kolejnego projektu zaprosiła gwiazdę futbolu – Brazylijczyka Kakę, który obecnie jest kapitanem lokalnej drużyny piłkarskiej Orlando City Lions, grającej w amerykańskiej MLS (Major League Soccer). Chociaż jest to już swoista sportowa emerytura, dla wielu Brazylijczyków Kaká w dalszym ciągu pozostaje wielką postacią, ciesząc się niesłabnącą popularnością w swojej ojczyźnie. Dla małego Paulo, spotkanie z Kaką było równie wielkim przeżyciem, jak otrzymanie wydrukowanej protezy.

Alex, Kaká, Paulo i jego ojciec Carlo

Alex Pring, Kaká, Paulo i jego ojciec Claudio

Paulo przyleciał na Florydę w towarzystwie swojego ojca – Claudio na zaproszenie Orlando Health. Jego proteza została ozdobiona emblematami ulubionej drużyny chłopca – Fluminense Football Club z Rio de Janeiro. Co ciekawe, chłopiec spotkał się ze wspomnianym Alexem Pringiem, z którym miał okazję porównać swoje nowe, wydrukowane na drukarkach 3D ręce.

Źródło: www.blog.stratasys.com
Grafika: [1] [2]

 

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.