Torbjørn Ludvigsen, wynalazca drukarki 3D Hangprinter, uruchomił inicjatywę crowdfundingową na platformie GoFunMe, aby zebrać pieniądze potrzebne do zakwestionowania patentu Oak Ridge National Laboratory (ORNL) na system do druku 3D do betonu „SkyBAAM”. Celem jest zebranie 600 tysięcy koron szwedzkich (ok. 260 tysięcy złotych) i do tej pory udało się pozyskać 77 tysięcy, tj. 13% tej kwoty. Kampanię wsparł sam Josef Průša, który wpłacił na ten cel 20 tysięcy koron. Pieniądze mają zostać wykorzystane na pokrycie opłat prawnych, które według Ludvigsena mogą wahać się od „kilku do kilkuset tysięcy dolarów”.

Na początku tego roku zespół inżynierów ORNL złożył wniosek patentowy w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych USA na technologię druku 3D wykorzystującą moduł nakładający beton, zawieszony na linach przyczepionych do stojących obok wysięgników oraz wysokiego żurawia. Wkrótce po ujawnieniu patentu Ludvigsen oraz dr Adrien Bowyer – legendarny twórca projektu RepRap, zwrócili uwagę, że system ma liczne podobieństwa z „Hangprinterem” – drukarką 3D zaprezentowaną po raz pierwszy jeszcze w 2014 r.

Hangprinter jest wyposażony w podwieszaną do sufitu głowicę drukującą, oferując przy tym te same potencjalne funkcjonalności co SkyBAAM. Opatentowanie tej technologii stoi w bezpośredniej sprzeczności z ambicjami Ludvigsena, który udostępnił ją na licencji open-source i zachęca do jej dalszego swobodnego rozwoju.

Teraz Ludvigsen chce zakwestionować patent SkyBAAM ORNL. W tym celu uruchomił kampanię crowdfundingową „Help Keep Hangprinter Free”. Dzięki tej inicjatywie entuzjasta RepRap chce zebrać 600 000 koron szwedzkich (około 57 000 euro).

Źródło: www.gofundme.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News