W dniu wczorajszym Kielecki Park Technologiczny podpisał umowę z 3D Lab – oficjalnym dystrybutorem 3D Systems w Polsce, na zakup i instalację drukarki 3D ProX™500 Plus drukującą w technologii SLS. Urządzenie stanie w czerwcu, w nowo utworzonym Centrum Szybkiego Prototypowania. Będzie to równocześnie pierwsza tego typu instalacja w Europie! ProX™500 Plus posiada obszar roboczy na poziomie 38,1 x 33 x 45,7 cm, a grubość drukowanej warstwy to 0,08 – 0,15 mm.

Z usług kieleckiego Centrum Szybkiego Prototypowania skorzystają głównie firmy z branży produkcyjnej. Pierwsze zlecenie Centrum to wykonanie 30 prototypów produktów, zaprojektowanych podczas realizacji innego projektu Kieleckiego Parku Technologicznego – „Perspektywy RSI Świętokrzyskie – IV etap”. Za wykonane prototypy firmy nic nie zapłacą, co wg przedstawicieli Technoparku ma pomóc im w wejściu na rynek oraz zaznajomieniu potencjalnych przyszłych klientów z możliwościami technologii SLS.

Prototypy drukowane w Centrum Szybkiego Prototypowania w Kielcach w technologii SLS, pozwolą przedsiębiorcom sprawdzić cechy estetyczne i ergonomiczne nowego produktu, w tym m.in. jego wygląd oraz właściwości funkcjonalne. Pozwoli też już na etapie projektu wykluczyć ewentualne niedociągnięcia. W Centrum przedsiębiorcy wykonają też elementy zastępcze do swoich urządzeń.

3D Lab Technopark Kielce

Oficjalne podpisanie umowy: (od lewej) Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz (3D Lab) oraz Szymon Mazurkiewicz i Dagmara Rypulak (Technopark Kielce)

Drukarka ProX™500 Plus pracuje w technologii SLS (Selective Laser Sintering), która polega na laserowym spiekaniu proszków poliamidowych. Uzyskane produkty są dokładnym odwzorowaniem zaprojektowanych komputerowo modeli bryłowych. Drukarka ProX™500 Plus wytwarza wysokiej jakości modele termoplastyczne o wysokich właściwościach mechanicznych do różnorodnych zastosowań – zarówno na potrzeby produkcji części funkcjonalnych jak i wytrzymałego prototypowania. Dodatkowo wydrukowane modele charakteryzują się dużą precyzją oraz powtarzalnością.

Źródło: www.technopark.kielce.pl

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w 3D LAB