3D Hubs to holenderski program partnerski zrzeszający posiadaczy drukarek 3D z całego świata, którzy świadczą usługi druku 3D. Społeczność zrzeszona w tym projekcie liczy już ponad 3100 użytkowników, którzy drukują przy użyciu najprzeróżniejszych drukarek 3D. Co kilka miesięcy 3D Hubs publikuje raporty, w których przedstawia statystyki wykorzystywania poszczególnych typów urządzeń, technologii druku 3D, czy nawet stosowanych materiałów. Chociaż raport dotyczy wyłącznie osób i firm zrzeszonych w programie, a jego zasięg jest skupiony przede wszystkim na Europie, to daje on całkiem ciekawe spojrzenie na branżę druku 3D oraz zachodzące w niej trendy.

To co najważniejsze – i co trzeba koniecznie zaznaczyć, to fakt, iż poniższe wyniki nie są adekwatne do rzeczywistej sytuacji na świecie. Od samego początku najpopularniejszą drukarką 3D w zestawieniu pozostaje Ultimaker, co wynika z prostego faktu, iż 3D Hubs jest holenderskie, najwięcej użytkowników platformy pochodzi z Holandii, a Ultimaker to holenderska drukarka 3D. Nie mniej jednak – wyniki są bardzo interesujące i mimo wszystko stanowią jakiś punkt odniesienia. Pełny raport jest dostępny pod tym adresem, ja prezentuję tylko najważniejsze moim zdaniem fragmenty.

1. Najpopularniejsze drukarki 3D drukujące dla 3D Hubs z podziałem na części świata:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Nie licząc Europy, we wszystkich pozostałych częściach świata dominują MakerBot Replicatory. Jest to tym samym dowód na to, że zestawienie jest zdominowane przez użytkowników prywatnych a nie firmy. Większość firm drukuje z ABS – Replicatory przede wszystkim z PLA.

2. Najpopularniejsze rodzaje zamawianych wydruków:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Lista zdominowana jest przez prototypy, modele związane z hobby oraz modelarstwem.

3. Najpopularniejsze drukarki 3D drukujące dla 3D Hubs:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Tak jak pisałem powyżej, w zestawieniu przoduje pierwszy Ultimaker, a za nim plasują się Replicatory 2 i 2X rozdzielone przez RepRapy. Ciekawostką jest dopiero ósme miejsce Ultimakera 2?

4. Najpopularniejsze kolory filamentów:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Lista tradycyjnie zdominowana jest przez biel i czerń, które stanowią blisko 50% zamawianych wydruków.

5. Drukarki 3D notujące najwyższą dynamikę wzrostu:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

 O ile pierwsze miejsce Ultimakera 2  nie powinno dziwić, ciekawy jest znaczący wzrost zainteresowania Mendel Maxem oraz… FlashForge Creatora, czyli kopii Replicatora 1 MakerBota.

Źródło: www.3dhubs.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

 1. Ale brednie, to jest tyle samo warto co twierdzenie holendrów że na mistrzostwach w Soczi wygrałby holender tylko dzwięk pistoletu dotarł do niego z opóźnieniem bo stał dalej od polaka o 4 metry 😉 Osobiście uważam że takie brednie nie powinny być powielane na innych stronach niż holenderskie 😉

  1. Hmm… dlaczego od razu brednie? Próbka nie jest zbyt okazała (ponad 3k) ale z drugiej strony to jedyne tak kompleksowe dane jakimi dysponujemy. Oczywistym jest, iż dane dotyczą przede wszystkim:

   – rynku europejskiego
   – rynku prosumenckiego
   – osób, które na dodatek korzystają z platformy 3D Hubs

   jednakże punkty 1, 2 i 4 mogą mieć przełożenie rzeczywiste. Jedyne zastrzeżenie to tak naprawdę bardzo niska pozycja Up!`a, co do którego z kolei wiem, iż jest najprawdopodobniej liderem sprzedaży na całym świecie. Po prostu Up! trafia do firm, które wykorzystują drukarkę 3D przede wszystkim do własnych potrzeb nie bawiąc się w żadne 3D Hubsy etc.

   Dla mnie najbardziej symptomatyczne w tym zestawieniu są bardzo wysokie pozycje RepRapów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować