Kolejny raport 3D Hubs dot. popularności drukarek 3D

2

3D Hubs to holenderski program partnerski zrzeszający posiadaczy drukarek 3D z całego świata, którzy świadczą usługi druku 3D. Społeczność zrzeszona w tym projekcie liczy już ponad 3100 użytkowników, którzy drukują przy użyciu najprzeróżniejszych drukarek 3D. Co kilka miesięcy 3D Hubs publikuje raporty, w których przedstawia statystyki wykorzystywania poszczególnych typów urządzeń, technologii druku 3D, czy nawet stosowanych materiałów. Chociaż raport dotyczy wyłącznie osób i firm zrzeszonych w programie, a jego zasięg jest skupiony przede wszystkim na Europie, to daje on całkiem ciekawe spojrzenie na branżę druku 3D oraz zachodzące w niej trendy.

To co najważniejsze – i co trzeba koniecznie zaznaczyć, to fakt, iż poniższe wyniki nie są adekwatne do rzeczywistej sytuacji na świecie. Od samego początku najpopularniejszą drukarką 3D w zestawieniu pozostaje Ultimaker, co wynika z prostego faktu, iż 3D Hubs jest holenderskie, najwięcej użytkowników platformy pochodzi z Holandii, a Ultimaker to holenderska drukarka 3D. Nie mniej jednak – wyniki są bardzo interesujące i mimo wszystko stanowią jakiś punkt odniesienia. Pełny raport jest dostępny pod tym adresem, ja prezentuję tylko najważniejsze moim zdaniem fragmenty.

1. Najpopularniejsze drukarki 3D drukujące dla 3D Hubs z podziałem na części świata:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Nie licząc Europy, we wszystkich pozostałych częściach świata dominują MakerBot Replicatory. Jest to tym samym dowód na to, że zestawienie jest zdominowane przez użytkowników prywatnych a nie firmy. Większość firm drukuje z ABS – Replicatory przede wszystkim z PLA.

2. Najpopularniejsze rodzaje zamawianych wydruków:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Lista zdominowana jest przez prototypy, modele związane z hobby oraz modelarstwem.

3. Najpopularniejsze drukarki 3D drukujące dla 3D Hubs:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Tak jak pisałem powyżej, w zestawieniu przoduje pierwszy Ultimaker, a za nim plasują się Replicatory 2 i 2X rozdzielone przez RepRapy. Ciekawostką jest dopiero ósme miejsce Ultimakera 2?

4. Najpopularniejsze kolory filamentów:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Lista tradycyjnie zdominowana jest przez biel i czerń, które stanowią blisko 50% zamawianych wydruków.

5. Drukarki 3D notujące najwyższą dynamikę wzrostu:

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

 O ile pierwsze miejsce Ultimakera 2  nie powinno dziwić, ciekawy jest znaczący wzrost zainteresowania Mendel Maxem oraz… FlashForge Creatora, czyli kopii Replicatora 1 MakerBota.

Źródło: www.3dhubs.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.