Pod koniec stycznia opisywałem najnowszą maszynę produkcji Stratsysa – Objet 500 Connex3, która jako pierwsza drukarka 3D oferuje wielokolorowy druk 3D w technologii PolyJet (a raczej jej poszerzonej wersji). Urządzenie może drukować z 500 różnych materiałów opartych na bazie gumy i plastiku. Do wyboru jest dziesięć 45-cio kolorowych palet. Choć prezentując najnowszego Objeta Stratasys poinformował, iż na chwilę obecną nie jest możliwy druk 3D obiektów elastycznych i pełnokolorowych (ma to być dostepnę w II kwartale tego roku po updacie firmware`u), to podczas 3D PrintShow w Nowym Jorku zaprezentowano próbkę tego co nas wkrótce czeka…

Pochodząca z Południowej Afryki projektantka Michaella Janse Van Vuuren miała możliwość skorzystania z dobrodziejstw Objeta 500 Connex3, co wykorzystała do stworzenia powyższej kreacji. Jest ona nie tylko w naturalny sposób kolorowa (naturalny, tzn. wydrukowany bezpośrednio na drukarce 3D a nie malowany po wydruku), lecz również w pełni elastyczna.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Wg projektantki powyższa kreacja nie byłaby możliwa do zrealizowania bez użycia technologii druku 3D z uwagi na zastosowanie różnych materiałów o różnych właściwościach w trakcie jednego procesu produkcyjnego. “W jednym projekcie mogę łączyć materiał gumopodobny wraz z twardymi i sztywnymi materiałami o zupełnie innych właściwościach, dodając inny wymiar i funkcjonalność, co jest niezwykle fascynujące” – mówi Van Vuuren.

Nie da się ukryć, iż powyższe wydruki robią wrażenie, trochę martwi tylko cena urządzenia na poziomie 300 000 $… Do tego trzeba naturalnie doliczyć koszty materiałów oraz całego szeregu innych akcesoriów wymaganych do wykończenia wydrukowanego modelu. Ciekawi mnie również kwestia wytrzymałości modeli wydrukowanych w tej technologii. Dotychczasowe modele drukowane w technologii PolyJet nie zachwycały pod tym względem (np. niska wytrzymałość temperaturowa materiałów – 45° C do 90° C, czy niższa wytrzymałość mechaniczna [dane za przyrostowo.pl]).

Reasumując – świetna, ale póki co absurdalnie droga technologia. Jej powodzenie będzie zależeć od tego czy Stratasysowi uda się zejść z cen (w dużej mierze samych żywic) oraz rozwiązać ograniczenia wytrzymałościowe?

Źródło: www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D