W ostatnim czasie opublikowałem kilka artykułów nt. różnych metod uzyskiwania kolorowych wydruków w technologii FDM. Począwszy od czterokolorowych drukarek 3D, przez urządzenia drukujące z kilku kolorów filamentów naprzemiennie, po nanoszenie koloru na wydruki w trakcie ich tworzenia flamastrami. Niestety większość z nich jest na etapie wczesnych prototypów i są poza zasięgiem większości osób. Dziś zaprezentuję metodę, która choć bardziej dostępna, wiąże się z pewnym ryzykiem – nieumiejętne stosowanie jej może być szkodliwe dla zdrowia. Mowa o hydrografice, technologii przenoszenia wzorów graficznych ze specjalnej folii na przedmioty, przy użyciu wody.

Z pewnością wielu z was widziało niesamowicie wyglądające filmy na YouTube lub animowane GIF`y, na których ktoś zanurzał ręce w cieczy wypełnionej jakimś wzorem, po czym wyjmował je dokładnie nim obklejone. To właśnie hydrografika – proces, za pomocą którego możemy pokrywać dowolne przedmioty i kształty skomplikowanymi motywami graficznymi.

Choć wydaje się to być proste i banalne, w praktyce jest dość skomplikowane i może być niebezpieczne dla zdrowia – dużo bardziej niż wdychanie oparów drukującego się ABS czy kąpiel wydruków w oparach acetonu. Do pojemnika (fachowo nazywanego “wanną“) nalewa się zwykłą wodę. Następnie do wody wkłada się specjalną folię z nadrukowanym wzorem. Folia zostaje spryskana tzw. “aktywatorem” a obiekt, na który ma być naniesiona grafika specjalnym “podkładem“. Kolejnym etapem jest zanurzenie obiektu w cieczy z folią i odczekaniu chwili, aż grafika do niego przylgnie. Obiekt trzeba otrząsnąć z resztek grafiki wokół, następnie wyjąć, oczyścić, osuszyć i polakierować. Od teraz nasz przedmiot posiada nie tylko fantastyczny wzór, to jest dodatkowo wyposażony w powłokę, która jest odporna na uszkodzenia, warunki atmosferyczne i wysokie temperatury.

Hydrografika 02

Rozwiązanie jest stosowne przede wszystkim w branży tuningowej – za pomocą hydrografiki ozdabia się felgi motocyklowe i samochodowe, elementy wykończenia aut, jak również broń i różnego rodzaju akcesoria.

Hydrografika 03

Francuski le FabShop, który był zaangażowany w niedawno opisywany projekt zamiany MakerBot Replicatora 2 w urządzenie do tatuowania, zaprezentował wykorzystanie hydrografiki w połączeniu z drukiem 3D. W poniższym tutorialu pokazuje krok po kroku jak wykonać śliczne, damskie pantofelki na Replicatorze i ozdobić je kwiecistym nadrukiem.

Z hydrografiką jest niestety jeden poważny problem – chemia, której używa się do aktywowania folii i utrwalania nadruków jest bardzo szkodliwa i nie powinno się jej używać z bliskich odległości. Tym samym nie jest to rzecz, z której należałoby korzystać w domu. Również sama folia z grafiką to często produkt pochodzenia chińskiego, w związku z czym mogą czyhać tu niespodzianki… Jeśli chodzi o koszty, to aktywatory kosztują ok. 70-90 PLN, folie z grafikami ok. 30 PLN. Temat jest jak najbardziej ciekawy, ale podkreślam: don`t try this at home!

Hydrografika 04

Źródło: www.lefabshop.fr via www.3dprinterworld.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Komentarze

  1. Badałem temat. Za bardzo high-endowe rozwiązanie. Przynajmniej na potrzeby komercyjne. Nie po drodze z tanimi FDMami. Byłoby jak nakładanie atłasu na stół z warsztatu.

  2. Z hydrografiką też jest problem taki, że niemożliwe jest umieszczenie danej grafiki w konkretnym miejcu na obiekcie – hydrografika to zazwyczaj gotowe różne już folie z powtarzalnymi wzorkami, ślaczkami itp. Nie da się zrobić zdjęcia osoby/ zwierzaka czy innego przedmiotu itp i umieścić na jakimś posążku o kształcie który jest na zdjęciu – wydruk tutaj zawsze jest celowany do obiektu “na oko”. Nawet przy zastosowaniu specjalistycznych i zautomatyzowanych maszyn nie da się wycelować.
    Hydrografika to jedyny sposób na pokolorowanie złożonych geometrycznie kształtów – jednak ta metoda ma bardzo wiele ograniczeń.
    http://www.youtube.com/watch?v=dv0J2ma9H08

  3. Witam, szukam drukarni która nadrukowlaby moje projekty na folie do hydrografii, ktoś coś?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D