Badania naukowe dowodzą, że używanie koloru może przynieść wymierne rezultaty dla projektantów i producentów. Odpowiednio dobrane barwy mają bowiem potężną moc w kreowaniu wizerunku i budowaniu marki. Teoretycznie nawet czarno-biały projekt może prezentować sobą dynamikę poprzez kontrast rozmiarów, szarości i światła, ale dopiero po wprowadzeniu koloru zyskuje nowy wymiar, wzmacnia siłę wyrazu i zwiększa klarowność prezentowanych informacji. Kolor przyciąga uwagę, zwiększa produktywność, poprawia komunikację i pomaga zwiększyć sprzedaż.

Niezależnie od tego, czy chodzi o spersonalizowane prace projektowe, zaawansowaną produkcję komponentów lotniczych, czy nawet tkanki, kolor ma znaczenie. Wielobarwny druk 3D długo stanowił wyzwanie i był w świecie technik przyrostowych jak Święty Graal, jednak za sprawą HP, w projektowaniu przemysłowym, mechanicznym oraz designie i sztuce pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, oferujące wydruki w pełnej palecie kolorów.

Wraz z rozwojem produkcji addytywnej, druk 3D w kolorze będzie coraz bardziej wpływać na techniki odtwarzania kolorów. Jakość barw ma bowiem niezastąpiony wpływ na wygląd powierzchni obiektów kolorowych. Właściwości koloru i stabilność to dwa kluczowe czynniki wpływające na jakość produktu.

Przykład możliwości HP MJF w zakresie kolorowych wydruków

Moc koloru i oprogramowania

Rozszerzając swoją flotę urządzeń 3D, HP wprowadziło serie 300/500 z konfiguracją 8 agentów, które mogą odtwarzać miliony kolorów i w porównaniu do konkurencyjnego Stratasysa są o wiele bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji. Aby zapewnić dokładność wymiany informacji w całym procesie produkcyjnym koncern zamierza nadal rozwijać nowy standard pliku, zawierający informacje między innymi o kolorach – format 3MF, o którym zresztą pisałam niedawno, a kluczowym partnerem w przypisaniu pełnego spektrum barw na poziomie woksela w technologii MJF jest Siemens, odpowiedzialny za możliwość przypisania pełnego spektrum kolorów do powierzchni części z kontrolą i precyzją na poziomie szerokości ludzkiego włosa. HP wykazuje, że modyfikacja samego koloru pojedynczych wokseli otwiera nowe możliwości dla wydruków z tworzyw sztucznych.

Praktyczny przykład zastosowania kolorowego wydruku MJF – kolory obrazują siły działające na poszczególne miejsca wydrukowanego elementu.

Na przykład możliwe jest osadzenie niemal niewidocznego wzoru kolorystycznego na części, która może zostać zeskanowana przez aplikację rozszerzonej rzeczywistości, prawdopodobnie w celu śledzenia jej pochodzenia lub uwierzytelnienia. Kolory mogą być również wykorzystywane, aby zademonstrować wpływ zużycia na żywotność elementu. Roman Pastor – szef 3d printing HP, zwrócił uwagę, że 90 procent części formowanych wtryskowo może być wytwarzana addytywnie z wykorzystaniem urządzeń 3D z serii 300/500. Łącznie 52 części o wymiarach 30 centymetrów sześciennych można wykonać w ciągu 15 godzin. Pięć takich części można wykonać w ciągu czterech godzin, co jest bardzo istotne dla firm wytwarzających części na zamówienie.

Prototypowanie z MJF

Nowa seria urządzeń może być świetna zarówno na wczesne fazy rozwoju produktu , jak i wytwarzanie modeli gotowych do użytku. Sprawdza się doskonale w przypadku sektora małych i średnich przedsiębiorstw czy firm projektowych, które mają niższy wolumen produkcji i nie wytwarzają na masową skalę, ale oferują indywidulanie dopasowane do wymagań klienta przedmioty. Co najważniejsze, mniejsze maszyny wytwarzają części o takich samych właściwościach mechanicznych jak większe systemy. Kolorowe części produkowane na drukarkach 3D Jet Fusion 380 i 580 mogą z powodzeniem konkurować z formowaniem wtryskowym, w przeciwieństwie do tych wykonywanych choćby w technologii Binder Jet czy FDM. HP mając ponad 20 – letnie doświadczenie w kolorowym druku 2D postrzega kolor w druku 3D jako krok niosący zmiany w dotychczasowym modelu produktywności.

Prototypy elementów wykonane w technologii Multi Jet Fusion

Nikt już przecież nie wyobraża sobie drukarek 2D bez możliwości drukowania w kolorze, i pewnie z urządzeniami 3D będzie analogicznie. Druk 3d w kolorze idealnie sprawdza się bowiem w projektowaniu i oznakowaniu, bez dodatkowych kosztów i z dużą oszczędnością czasu przy wprowadzaniu jednoznacznych znaczników już na etapie prototypowania.

Prototypy nowych produktów – technologia MJF

Produkty konsumenckie

Zdolność do myślenia i projektowania w inny sposób jest kluczem do wzrostu wykorzystania przemysłowego druku 3D w kolorze. Wykonanie projektu do produkcji addytywnej wymaga nowego sposobu myślenia, ponieważ możliwe są nowsze geometrie, wymagające innego podejścia.

Oprawki do okularów wydrukowane w technologii Multi Jet Fusion

Udostępniając te systemy dla małych i średnich firm HP otwiera nowe perspektywy projektowania dla szerszego grona twórców. Seria 300/500 HP JET FUSION nie wymaga bowiem dedykowanego operatora, jak w przypadku maszyn przemysłowych i pozwala zarówno na projektowanie jak i wytwarzanie końcowe, co potwierdza Under Armour, marka sportowa, która jako jedna z pierwszych zaprezentowała swoje nowe sneakersy Futurist, z w pełni wydrukowanymi i zoptymalizowanymi podeszwami 3D, na pokazie mody swojej kolekcji FW17.

Podeszwy 3D w butach marki Under Armour

Produkty konsumenckie indywidualnie dopasowane do wymagań klientów z powodzeniem mogą być wytwarzane przyrostowo, od elementów wyposażenia wnętrz po akcesoria modowe i technologiczne, biżuterię, artykuły sportowe i inne przedmioty, bez konieczności ich barwienia i wykańczania zewnętrznych powierzchni. Kolor niezależnie od tego, czy jest używany do dekoracji, brandingu lub bardziej praktycznego zastosowania, odgrywa ważną rolę w określaniu, w jaki sposób nabywamy i używamy produkty fizyczne. Wkrótce pojawi się możliwość zakupu i drukowania elementów z Internetu w czasie rzeczywistym – wystarczy pobrać projekt, następnie wybrać kolor i wydrukować sobie na przykład buty w odpowiednim rozmiarze. Produkcja masowa zostanie zatem zastąpiona masową personalizacją.

Wzmocnienie koloru

Post-produkcja wydruków 3D pozwala na wykończenie powierzchni oraz nadanie modelom i prototypom walorów estetycznych, prezentacyjnych i ekspozycyjnych. Dla uzyskania jakości porównywalnej z CNC, HP wraz z polskim dystrybutorem technologii MJF – HP3D.pl rekomendują technologię opracowaną przez firmę DyeMansion, która gwarantuje perfekcyjną jakość części przemysłowych, konsumenckich i medycznych w różnych opcjach kolorystycznych w ciągu zaledwie 10 minut oraz zapewnia jednolitą jakość powierzchni, przekształcając porowate, wrażliwe na proszek tworzywa sztuczne w trwałe finalne produkty.

Wydruk w technologii Multi Jet Fusion poddany post produkcji DyeMention

Zaawansowany druk 3D jest kolorowy

W dobie cyfryzacji i kastomizacji produkcji, kolorowy druk 3D w jakości CNC zacznie wypierać masowe wytwarzanie i tradycyjne zakupy. Pozwala firmom ograniczyć koszty związane z prognozowaniem popytu. Wiedzą o tym firmy odzieżowe, które już wykorzystują technologie przyrostowe, dzięki którym udaje im się obniżyć ryzyko związane z doborem asortymentu – nie wytwarzają produktów, ale realizują indywidualne zamówienia klientów. Szybciej udaje im się wprowadzić produkty na rynek bez konieczności magazynowania nadwyżek, których nie będzie udało się sprzedać.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D